07.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov přeštických prasat ve VÚŽV

Pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby v Kostelci nad Orlicí se již od roku 2009 zabývá chovem přeštických prasat. V roce 2016 byl chov uznán jako nukleový, patří mezi tři nukleové chovy, které jsou v České republice. Z hlediska zachovávání národního plemene prasata pro další generace je tento typ chovů velmi významný.

 

Přeštické černostrakaté prase patří mezi původní plemena, která jsou důležitým biologickým zdrojem pro vznik nových plemen nebo je lze využít pro zlepšení vlastností již existujících plemen, přičemž současně má význam pro udržení biodiverzity. V porovnání s moderními genotypy prasat sice nedosahuje takové výkonnosti, avšak disponuje mnohými, chovatelsky využitelnými vlastnostmi. Přeštíci jsou například odolnější vůči onemocnění, jsou velmi adaptabilní na podmínky prostředí a výživy a vynikají kvalitou masa.

Cílem chovu přeštického černostrakatého prasete je stabilizace sledovaných užitkových znaků při zachování plemenného i užitkového typu, pevné konstituce a dalších specifických vlastností plemene. Užitkovost plemene by se neměla výrazně odchýlit od průměrných hodnot vlastností zahrnutých do kontroly užitkovosti.

Podle údajů Svazu chovatelů prasat byla populace přeštických prasat v roce 2020 zastoupena 335 prasnicemi a jednapadesáti kanci, z nichž 15 je ustájeno na inseminačních stanicích. Ve třech evidovaných nukleových chovech evidují 122 prasnic s devíti kanci.   

Pracoviště v Kostelci nad Orlicí disponuje vlastní inseminační stanicí kanců přeštického prasete, laboratoří reprodukce, produkuje inseminační dávky pro potřebu chovů zapojených do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat, ostatních chovatelů a pro výzkumné účely. Pracoviště se zabývá problematikou dlouhodobé kryokonzervace semene plemenných kanců, využitím kryokonzervovaných inseminačních dávek k produkci plemenných kanců stávajících chovů a revitalizací zaniklých nebo chovateli požadovaných linií.*

Více se dočtete v článku Ing. Evy Weisbauerové, Ph.D., který vyjde v dubnovém čísle časopisu Náš chov.

Selata z chovu v Kostelci nad Orlicí
Přirozené chování prasete - rytí
Prasničky z chovu v Kostelci nad Orlicí
Plemeno přeštické černostrakaté je vhodné i k využití v alternativních systémech chovu
Pejety s kryokonzervovanými inseminačními dávkami uloženými v tekutém dusíku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down