12.04.2004 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov skotu po vstupu do EU

Přibližně 300 zástupců zemědělských podniků z celé republiky se koncem března sešlo v rámci odborného semináře Chov skotu v České republice po vstupu do EU ve Větrném Jeníkově. Pořadatelská firma Tekro, spol. s r. o. ve spolupráci s dalšími členy Projektu „Galaxie“ tak navázala na loňský cyklus věnovaný Programu podpory plnohodnotné produkce dojnic nazvaného „Mléčná dráha“.

Chov skotu po vstupu do EU
Přibližně 300 zástupců zemědělských podniků z celé republiky se koncem března sešlo v rámci odborného semináře Chov skotu v České republice po vstupu do EU ve Větrném Jeníkově. Pořadatelská firma Tekro, spol. s r. o. ve spolupráci s dalšími členy Projektu „Galaxie“ tak navázala na loňský cyklus věnovaný Programu podpory plnohodnotné produkce dojnic nazvaného „Mléčná dráha“.
„Problémové oblasti chovu mléčného skotu existují dnes a nezmizí ani po vstupu do unie. Jde o nedostatek finančních prostředků, neodpovídající úroveň managementu, nízkou kvalitu objemných krmiv, nezvládání před a poporrodního období a stále opakované chyby v odchovu telat,“ vypočítal na úvod MVDr. Miloslav Skřivánek, CSc. ze společnosti Tekro a předal slovo přednášejícím.
Maximální využití mléčné kvóty
V úvodní přednášce Ing. Jindřich Kvapilík, DrSc. (VÚŽV, ČMCHS) hovořil o faktorech, ovlivňujících rentabilitu výroby mléka. Z přednášky vyplynulo, že v podmínkách Evropské unie bude konkurenceschopný takový podnik, který půjde cestou kvalitního managementu, ošetřování, ustájení a výživy. Bude mít u dojnic podle výrobních podmínek odpovídající užitkovost, bude usilovat o neustálé zlepšování zdravotního stavu, dobrou plodnost i přiměřenou brakaci stáda a s ní související dlouhověkost krav (vysoká celoživotní produkce). Současně však bude i nadále rozhodovat úspornost nákladových položek. Z celospolečenského a podnikového hlediska bude rozhodujícím činitelem úspěšnosti výroby mléka v podmínkách unie maximální využití mléčné kvóty, které předpokládá dobrou spolupráci producentů mléka, zpracovatelů a obchodních organizací.
Na nejnovější informace o Operačním programu Ing. Kateřiny Majerové ze Státního zemědělského intervenčního fondu s návodem, jak postupovat při jeho čerpání, navazovalo vystoupení Ing. Bohumila Belady z akciové společnosti Farmtec. Ve své přednášce se snažil najít odpověď na otázku získávání dotací v zemědělské prvovýrobě. Právě pro kvalitu své činnosti a schopnost pomoci nejen se stavbou stáje a jejím zařízením, ale i s jejím financováním z domácích i bruselských zdrojů, si Farmtec získává stále větší důvěru našich chovatelů.
Tradice a koncentrace
Zástupce České spořitelny Ing. Filip Hradec přítomným přiblížil možnosti financování investic v zemědělství a současně upozornil na aktuální změny, ke kterým v souvislosti s naším členstvím v unie dojde.
„Nemůžeme spoléhat na dotace, které představují jen částečné vylepšení ekonomiky. Musíme učinit taková opatření, abychom snížili náklady na výrobu a udrželi rentabilitu i v nových podmínkách. Jednou z komodit, kterou můžeme konkurovat farmářům z unie, je mléko. Průměrnou užitkovostí 6421 litrů za loňský rok jsme docílili průměru Evropské unie. S rychlým nárůstem chovu holštýnského skotu, kde byla loňská užitkovost v průměru 7281 litrů na dojnici, se přibližujeme předním státům v Evropě. Již dnes dovedou přední podniky vyrábět litr mléka za 6 až 7 korun, a to je úroveň, kdy jsou vysoce konkurenceschopné s ekonomikou výroby v zemích unie,“ řekl ve svém vystoupení Ing. Josef Kubiš ze zemědělského podniku Agro Jesenice. Podle něho by cesta ke snižování nákladů mohla vést přes hospodářská družstva s cílem zabezpečit rovnocenné podmínky při nákupu surovin do výroby a prodeji hotových výrobků. Závěrem doplnil, že s naší dlouholetou chovatelskou tradicí a koncentrací výroby máme všechny předpoklady stát se konkurenceschopnými nejen farmářům z unie.

Péče o telata a jalovic
Informaci o zahajované činnosti plemenářské společnosti CZ Delta, navazující na aktivity stávající divize skotu Českomoravské plemenářské unie, podal přítomným chovatelům Ing. Mojmír Vacek, CSc.
Bezproblémový odchov telat a jalovic patří v chovu mléčného skotu k základním stavebním kamenům ekonomické prosperity. Péče o telata a jalovice byla tématem přednášky MVDr. M. Skřivánka, CSc. V ní mimo jiné zazněly i zajímavé informace o složení a významu kolostra z hlediska kolostrální imunity telat. Tento typ imunity chrání mláďata proti septickým stavům, které jsou nejčastější příčinou úhynů telat do desátého dne věku, a částečně i proti respiračním infekcím. Množství imunoglobulinů v organismu napojeného telete je závislé na jejich koncentraci v kolostru, dále na přijatém množství a na schopnosti jejich absorpce střevní sliznicí. Kolostrum lze obohacovat komerčními výrobky obsahujícími telecí imunoglobuliny nebo jejich náhražky. Významnou složkou kolostra je glykoprotein laktoferrin, důležitý imunoregulační protein s antimikrobiálními vlastnostmi. Pro funkci kolostra jsou významné také cytokiny. Kolostrum například obsahuje i hormony, růstové faktory, enzymy, polaminy, nukleotidy včetně vitamínů (A, E a dalších), jež významně ovlivňují vývoj organismu telete. Plnohodnotná kolostrální výživa stimuluje vývoj střevního epitelu a je tak jednou z bariér, omezující výskyt střevních infekcí.
Preventivní medicína
O zásadách výroby kvalitních senáží a významu používání silážních inokulantů hovořil Ing. Jan Hitzger, zástupce firmy Pioneer, která je nejen významným producentem osiv polních plodin, ale také přípravků na konzervaci pícnin.
Vedoucí Podpůrné veterinární skupiny projektu „Galaxie“ MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D., konstatovala, že u našich dojnic lze dosáhnout vysoké užitkovosti při uspokojivé produkci a zdraví, pokud jim zajistíme pohodu, optimální krmnou dávku a splníme i ostatní předpoklady, nutné k jejich bezproblémové a plnohodnotné produkci. Z její prezentace vyplynulo, že preventivní medicína dojnic bude hrát již v nejbližší době při praktickém uplatnění stejně podstatnou roli, jako tolik očekávané přímé dotace nebo příspěvky z Operačního programu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down