29.11.2002 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatel se povedl, Lysá byla plná

Celostátní výstava drobného zvířectva na Výstavišti v Lysé nad Labem, nazvaná jednoduše Chovatel, se povedla po všech stránkách. Bránu do areálu museli pořadatelé v pátek 22. listopadu otevřít dlouho před avizovaným zahájením, protože fronta čekajících zájemců nebezpečně rostla. Při slavnostních úvodních projevech už bylo u klecí s králíky, holuby a drůbeží plno.

Elitní záležitost Českého svazu chovatelů (ČSCH) zaštítil ministr zemědělství Jaroslav Palas a punc skutečně uznávané události jí navíc dala i účast Urse Freiburghause, prezidenta Evropského svazu chovatelů drůbeže, králíků, holubů a drobných hlodavců (EE).
„ČSCH má v naší organizaci, založené už v roce 1938, své pevné místo. Čeští delegáti odvádějí ve všech jejích sekcích prvotřídní práci a nebylo proto náhodou, že předseda ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl byl loni zvolen viceprezidentem EE,“ zdůraznil Freiburghaus, velmi spokojený s kvalitou prezentovaných zvířat.

Příval pohárů

Katalog výstavy uvedl 6423 živých exponátů a přestože se někteří z nich do Lysé nakonec nedostavili, byly haly zcela nabité. Pro chovatele nejlepších králíků, holubů a drůbeže bylo připraveno vedle titulů (vítěz plemene, čestná cena) 84 pohárů, medailí, plaket a talířů. Prezídium EE například ocenilo samici vídeňského šedého králíka z chovu Josefa Zusky z Prahy – Velké Chuchle medailí a ministrův pohár určil stejného chovatele za „nejúspěšnějšího vystavovatele králíků“ na výstavě vůbec. V kategorii drůbeže získal obdobné uznání Jiří Zemek z obce Ploty u Vlčnova díky kohoutovi měděně červené hempšírky.
Prezident Freiburghaus věnoval svou přízeň mimo jiné holubovi plemene modena – gazzi, odchovanému Jindřichem Beranem z Úval, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR MVDr. Josef Holejšovský se rozhodl mezi českými strakáči pro králíka Milana Havla z Hlinska. Zakrslá bílá kachna zajistila pohár předsedy ČSCH Kratochvíla Anetě Doležalové z Němčiček u Jevišovic – a Aneta tedy odjela z Lysé s titulem „nejúspěšnější mladý chovatel“ mezi drůbežáři.

Smyslupný přesun

Pro přesun nejvýznamnější vystavovatelské aktivity ČSCH z tradičního Brna do nymburského regionu byly podle předsedy Kratochvíla rozhodující ekonomické důvody: „Skromnější prostředí v Lysé bylo mnohonásobně vyváženo jak ekonomickou, tak obecnou vstřícností a ochotou při přípravě i samotném zabezpečení akce,“ řekl.
Společnost Výstaviště Lysé nad Labem (VLL) si už v době svého vzniku před osmi lety dala jeden zásadní cíl – udělat ze svého areálu místo navštěvované především lidmi z venkova. „Chceme nadále pořádat výstavy, které jim mají co říct,“ dodal ředitel VLL Miroslav Zelenka. „A Chovatel takovou záležitostí určitě byl.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down