02.01.2008 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé bilancovali letošní rok

Stavy českého strakatého skotu poklesly, ale mléčná užitkovost vzrostla. Nejvyšší hodnoty užitkovosti tradičně vykazují krávy zapsané v plemenné knize. To jsou jen některé z informací, které zazněly na výroční schůzi Svazu chovatelů českého strakatého skotu ve Skalském Dvoře.

Schůze společně s chovatelským seminářem spojeným i s vyhlášením vítězů soutěže šlechtitelských chovů českého strakatého plemene v roce 2007 se konala počátkem prosince 2007.

Výsledky chovatelského roku Ředitel svazu Dr. Ing. Josef Kučera se ve své prezentaci věnoval uplynulému chovatelskému roku a jeho výsledkům. Výsledky kontroly užitkovosti potvrzují podle jeho slov postavení České republiky mezi nejvyspělejšími státy. Ke 30. červnu 2007 se v naší republice chovalo 1 402 880 skotu, což je ve srovnání s rokem 2006 pokles o 20 970 kusů. V pololetí letošního roku bylo evidováno 564 073 krav, stavy klesly o 17 119 krav. Poklesu počtu krav odpovídá i pokles ostatních kategorií chovaného skotu.
V uplynulém kontrolním roce ukončilo normovanou laktaci 144 570 českých strakatých krav, což je o 8241 kusů méně než loni. „Na druhou stranu je potěšující nárůst užitkovosti chovaných krav o 177 kilogramů mléka a 5 kg tuku i bílkovin. Na přijatelné úrovni – 400 dnů – se několik let drží i hodnota mezidobí,“ uvedl Dr. Ing. Kučera.
Výsledky mléčné užitkovosti krav zapsaných v plemenné knize českého strakatého skotu se vyvíjely podobně jako výsledky celé populace. Nejvyšší užitkovosti dosáhly krávy zapsané v hlavním oddíle plemenné knihy.
Ředitel svazu hovořil také o úpravách v oblasti selekčního indexu SIC. „Oproti minulému období budeme přikládat větší váhu znakům fittness než masné užitkovosti. Výsledný SIC tak bude ze 39 procent záviset na mléčné užitkovosti, ze 17 procent na masné užitkovosti a zhruba 44 procent budou tvořit znaky fittness,“ vysvětluje Dr. Kučera.

Čtyřicet eurocentů za litr Otázkou, zda je 40 eurocentů za kilogram mléka dost, se na semináři zabýval představitel rakouské aktivity IG Milch Ing. Rudolf Stockinger, který je zároveň ředitelem chovatelského svazu v hornorakouském Vocklabrucku a chovatelem fleckvieh. „Zatímco zaměstnanec průmyslové firmy je v Rakousku ohodnocen hodinovou mzdou mezi 10 až 15 eury, producent mléka dostane maximálně pět euro za hodinu,“ uvedl Stockinger. Proto je podle něj jedním z iniciátorů projektu férové mléko (A faire Milch), který v Rakousku sdružuje chovatele skotu.
I chovatelům v České republice doporučuje Stockinger sdružování: „Trend poptávky po mléce pozorujeme už dva roky a farmářská cena roste až v posledních šesti či osmi měsících. Přitom výroba mléka je podnikání jako každé jiné. V jiných odvětvích ovšem není možné, aby cenu diktovali odběratelé. Ať cenu diktují farmáři,“ doporučuje řečník.
Silná evropská organizace sdružující producenty mléka by podle něj měla mít za cíl průměrnou evropskou cenu za mléko na úrovni 0,40 euro nebo vyšší. Sdružení producentů využívá podle Stockingera tlaku na řetězce a zároveň vysvětluje spotřebitelům požadavky producentů, jeho členové mají ve správném čase kompletní informace o trhu a podstatný je i značný objem mléka soustředěného v jednom subjektu.
Producenti ze sdružení mohou být potom flexibilnější a dodávat produkt do nejlépe platící mlékárny.

Nejlepší je Nekoř
Soutěž šlechtitelských chovů českého strakatého skotu je druhým rokem vyhodnocována podle následujících kritérií: prověření býci z odchovu, počet býků zařazených do plemenitby, produkce bílkovin, zvířata s celoživotní užitkovostí, osvalení stáda a výsledky na výstavách. Partnerem letošního ročníku byla krmivářská firma Sano, která rozdělila 15 nejlepším chovům finanční částku v hodnotě 150 000 korun.
První místo obsadila už podruhé akciová společnost Klas Nekoř, stříbro získala farma Josefa Jóna z Příchovic a třetí místo patřilo Kamile Bednářové ze Stračova. Podrobnější informace jsou uvedeny v tabulce 2.
Akciová společnost Klas Nekoř hospodaří v podhůří Orlických hor na téměř 1400 hektarech zemědělské půdy, z této výměry tvoří zhruba polovinu trvalé travní porosty. Celkem chová zhruba 1200 kusů českého strakatého skotu, z toho je asi 550 krav. Užitkovost všech dojnic se pohybuje okolo 6500 kg mléka, ve šlechtitelské stáji v Nekoři je to přes 8500 kilogramů. V roce 2001 dosáhla poprvé v České republice tamní dojnice po býku Fagan 10 celoživotní užitkovosti 100 000 litrů mléka. Chovatelé se věnují plemenářské práci, produkují matky býků, praktikují embryotransfer.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down