22.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé na Techagru

Prasata na výstavě
V rámci výstavy Techagro mohli zájemci shlédnout kolekci celkem 35 kusů prasat, z toho bylo 25 kanečků. Šlo o zvířata z hybridního programu pořádající společnosti Genoservis a. s. Komise ve složení Ing. Čestmír Pražák, Ing. Jaroslav Hajda, Ing. Božena Bečková, MVDr. Ivan Přikryl, Ing. Lubomír Vítek vybrala čtyři šampióny. V kategorii mateřského plemene bílé ušlechtilé zvolili kanečka ze Zemědělské společnosti Dubné a. s., ten získal pětibodové, tedy maximální, ohodnocení za exteriér a stal se rovněž nejdráže prodaným na výstavě za 70 000 Kč.

Jako nejlepší mezi plemeníky mateřského plemene landrace se umístil kaneček ZD Bouzovské zemědělské a. s., za exteriér získal čtyři body a byl prodán za 50 000 Kč. Mezi otcovským large white (OLW) kraloval kaneček z J-HYB Jakubovický Dvůr, s plným počtem za exteriér, prodejní cena 45 000 Kč. Nejlepší hybridní kaneček pocházel z chovu Zemědělského podniku Otice, komise jej hodnotila pěti body za exteriér a ti za něj inkasovali 30 000 Kč. Všechny uvedené plemenné kanečky nakoupila pořádající společnost Genoservis a. s.
Kolekce dojných plemen
Hodnocení zvířat českého strakatého plemene proběhlo zcela v režii Svazu chovatelů.českého strakatého skotu. Posuzující vybral z celkem sedmi vystavených zvířat šampiónku, kterou se stala prvotelka ze ŠZP Nový Jičín.
Holštýnské plemeno hodnotil kanadský bonitér a prezident společnosti Cormdale Genetics Albert Cormier, který je v Česku obchodním partnerem pořádající společnosti Genoservis a. s. Šampiónkou výstavy a nejlepší v kategorii krav na 2. a další laktaci se stala dojnice po otci NEB 587 Formation chovatele Dobrosev Dobronín, druhou v pořadí po otci 266-683 Duster přivezli chovatelé ze ZD Trhový Štěpánov. Nejlepší prvotelka po otci Lord Lily byla ze Zeras Radostín. Úspěch Dobrosevu Dobronín korunovalo umístění v pořadí druhé nejlépe hodnocené prvotelky po otci NBY – 058 Masterovi, kterou bonitér vyzdvihl za velmi pěkně utvářené vemeno. Jako nejlepší vybral Kanaďan jalovici po otci NEB 760 LANTZ z farmy Genoservisu Skalička na Moravě, kde mají umístěné nukleové stádo. Ze Zerasu Radostín pocházela kolekce nejlepších telat.
Velkého úspěchu se dočkal v Brně chov zemědělské společnosti Dobrosev, a. s. Dobronín. Nejde však o náhodu, firma, která v současné době hospodaří na 2700 ha zemědělské půdy, získala již mnohá ocenění především za chov holštýnského plemene. O úrovni hovoří i čísla – celkem u 650 dojnic holštýnského plemene soustředěných na jedné farmě, dosáhli v podniku průměrné užitkovosti 8900 litrů mléka. Z chovu prodávají býčky jak na inseminační stanice, tak do přirozené plemenitby. Dalším prodejním artiklem jsou embrya nebo vysokobřezí jalovice.
Masná plemena skotu a ovce
Na výstavišti v Brně mohli zájemci shlédnout zástupce nejvýznamnějších masných plemen skotu. I když šlo spíše o ukázku rozmanitosti, zástupci Českého svazu chovatelů masných plemen vybrali šampióny. Ocenění za si odvezl chovatel Ing. Jan Chroust a za tele blonde d´Aquitaine, nejlepší plemenici aberdeen angus přivezli ze Seneco Polná a šampiónka mezi jalovicemi patří chovu ŠZP Nový Jičín.
Pozornost návštěvníků přitahovali zástupci čtyřrohého plemene ovcí jacob. Za ně a za plemeno texel si odvezl ocenění chovatel Bellama s. r. o. Další putovala za kolekci koz plemene hnědá krátkosrstá školnímu statku do Opavy, za romney marsh Sušárně Pohořelice, za merino landschaf ing. Vladislavu Vítkovi., za suffolk Vladimíru Biskupovi a ZD Jeseník za kolekci cigáj a bílých krátkosrstých koz.
Hana Adamová

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down