24.06.2024 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé plemene dexter si připomněli 10 let od založení klubu v ČR

Prvního června se na farmě ve Skrýšově uskutečnilo setkání Klubu chovatelů plemene dexter.  Členové si připomněli deset let od založení klubu. Populace plemene a obliba každým rokem vzrůstá, chovatelé se připravují na šlechtitelskou práci.  

Zázemí pro slavnostní a vzdělávací akci poskytl úřadující předseda klubu Karel Roden na své farmě ve Skrýšově, kde chová asi 30 plemenných zvířat dexter. Byl to právě on, kdo v ČR rozpoutal dexter-mánii. V roce 2012, kdy o tomto plemeni v tuzemsku věděl málokdo, totiž kolega volal šlechtiteli a. s. Jihočeský chovatel Ing. Pavlu Káčerovi, že „nějaký herec“ shání dexter. Slovo dalo slovo a první importy do ČR na sebe nenechaly dlouho čekat. Po úspěšné premiére na národní výstavě v Brně v roce 2013, kde si Karel Roden svá zvířata sám prezentoval, se o toto původně irské plemeno začala zajímat širší chovatelská veřejnost. V roce 2013 došlo ke schválení šlechtitelského programu.

„Je před námi šlechtitelská práce“

První schůze nově založeného klubu chovatelů plemene dexter se uskutečnila 11. června 2014. Právě toto výročí si všichni účastníci připomněli. Dnes je plemeno dexter zastoupeno více než 583 krav a jalovic, přičemž v plemenné knize je zapsáno 354 krav a 51 chovů. To vůbec není malé číslo a podle slov chovatele a spoluorganizátora akce Luboše Ždárského a samotného předsedy klubu Karla Rodena je na čase s tím něco dělat – začít cíleně šlechtit a následně vyvážet plemenná zvířata. „Našlápnuto máme době a já už se těším na šlechtitelskou práci,“ prohlásil Karel Roden.

Program odborný i společenský

Na akci nechyběl odborný program. S přínosnou přednáškou asi pro každého chovatele masného skotu přijel Hladkých Životic Ing. Ivan Houdek, (DLF Seeds, s. r. o.).  Ošetřování trvalých travních porostů, obnovy a přísevy, pro zajištění co nejlepší úživnosti při stále výraznějších přísušcích, je dnes alfou a omegou chovu skotu.
Produktová manažerka masného skotu společnosti CRV Martina Kopáčková si připravila přednášku o početních stavech dexterů v jiných zemích Evropy. Významné země s chovem tohoto plemene jsou Irsko, Dánsko, Nizozemsko, Německo a Velká Británie.

Součástí programu byla exkurze po farmě Karla Rodena, ale také návštěva chovu manželů Černých v Kamýku nad Vltavou. Nechybělo vystoupení hostů – chovatele pozdravil Kamil Malát Dis., ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu, Ing. Štěpán Markvart – ředitel, a. s. Jihočeský chovatel, Ing. Mojmír Severin z výstaviště v Českých Budějovicích a Ing. Pavel Káčer (Jihočeský chovatel, a. s.).
Více si přečtete v Našem chovu 8/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down