16.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat čelí krizi

V souvislosti se šířením afrického moru prasat v loňském roce v jihovýchodní Asii se v prognózách hovořilo mimo jiné také o dobrých vyhlídkách pro evropské chovatele prasat, kterým se tak ještě více otevřela cesta pro export nadprodukce vepřového masa. Nadějnou příležitost jim však zhatila koronavirová krize, která dramaticky ovlivnila globální trh s jatečními prasaty.

Nejen o vlivu kovidové pandemie na produkci vepřového masa ve světě, ale i o dopadech afrického moru prasat v Německu na náš trh jsme hovořili s ředitelem Svazu chovatelů prasat, z. s., Ing. Janem Stibalem.

Poprvé byl koronavirus SARS-CoV-2 zjištěn právě v Číně. Jak ovlivnil export vepřového masa z Evropské unie?
Ačkoli v Evropě bylo připraveno vepřové maso pro export, nebylo fyzicky možné ho převézt, protože čínské přístavy byly přeplněny tisíci kontejnery, které neměl kdo vykládat. I když se tento problém sice poměrně rychle podařilo vyřešit, znovu rozběhnutí mezinárodního obchodu zastavil vzápětí problém nový. Jak se totiž ukázalo, prostředí na jatkách a v maso zpracujícím průmyslu je velmi příznivé pro šíření koronaviru. Na jatkách v celé západní Evropě se objevila řada ohnisek, kvůli nimž bylo v Evropské unii načas uzavřeno hned několik největších jatek.

Jaký dopad mělo uzavření dotčených jatek v západní Evropě?
Německo je rozhodujícím trhem pro vývoj chovu prasat v celé Evropské unii. A právě na německém jatečnictví se projevují dopady koronaviru nejdramatičtěji. V průběhu podzimu se poráželo pouhých 820 tisíc kusů, což je o 20 % méně, než v loňském roce. A počet jatečních prasat, která nejsou poražena, protože pro ně nebyla nalezena žádná vhodná jatka se zvyšuje. Již nyní se jedná o více než šest set tisíc prasat. Pokud se situace nezmění, bude v období Vánoc čekat na poražení přibližně jeden milion prasat. Zprůchodnění jatek se tak stává u našich západních sousedů problémem číslo jedna.

Německo současně čelí také africkému moru prasat. Jak se tato skutečnost odrazila na obchodování s vepřovým masem?
Většina třetích zemí, kam Německo posílalo ročně více než milion tun vepřového masa, okamžitě po prvním německém záchytu afrického moru prasat uzavřela své hranice. Za normální situace by to vedlo k obrovskému přebytku vepřového masa na evropském trhu. Vzhledem k výpadku porážek se však nic takového nestalo. Dříve nebo později, se však projeví efekt afrického moru prasat v plné síle. Jedinou šancí, aby se to nestalo, jsou jednání o regionalizaci, kterou uznává většina světa i Světová veterinární organizace (OIE). Zásadním problémem však je, že země jihovýchodní Asie princip regionalizace již dlouhodobě odmítají uznat.

Kdo nahradil Německo?
Momentálně je to Španělsko, které rychle zvyšuje svoji produkci a především export směrem do jihovýchodní Asie. Pro producenty selat, především z Dánska a Nizozemska, to znamená možnost přesměrovat alespoň část z přibližného počtu sedmnáct milionů selat původně určených pro německý trh do Španělska. Přesto nizozemští chovatelé odhadují, že počet producentů selat výrazně klesne. Totéž platí i pro Německo, kde se k již zmiňovaným problémům s koronavirem a africkým morem prasat přidružuje ještě výrazné zpřísnění welfare. Hustě zalidněná Evropa zřejmě nikdy nebude místem zaslíbeným pro zemědělskou výrobu. Současné problémy s ochranou životního prostředí, welfare a s ubývající ochotou lidí pracovat v zemědělství jsou toho jasným dokladem.

Mají se kvůli zmiňovaným okolnostem obávat o svou budoucnost naši chovatelé prasat?
Celková situace je pro chovatele velmi neradostná. Po skvělém začátku roku začala cena jatečných prasat v průběhu jara rychle klesat a v okamžiku nálezu afrického moru prasat v Německu na konci léta se propadla až na 35 Kč za kilogram jatečně upraveného trupu. V porovnání s počátkem roku to představuje na každém kilogramu pokles o třicet procent. Ceny se tím prakticky vyrovnaly cenám, s nimiž se obchodovalo v kritickém roce 2018. Jen díky výborným cenám na začátku roku nebude letošní rok pro chovatele prasat naprostou katastrofou. O tom, jak bude ale vypadat rok příští, je asi v tomto okamžiku lepší nepřemýšlet.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down