29.10.2001 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé prasat před vstupem do EU

Třetí ročník mezinárodního veletrhu PRAGAAGRO se logicky nemohl obejít bez národní výstavy prasat. „Expozice měla ukázat cíle a směr šlechtění jednotlivých plemen v hybridizačním programu a prezentovat tento program produkující zvířata vybraného masného typu,“ řekl Zemědělci předseda letos sjednoceného Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Jaroslav Hajda.

Svaz před vstupem do EU“, takové bylo motto výstavy. Jinými slovy: V Praze-Letňanech šlo o dokumentaci desetileté snahy domácích chovatelů stát se konkurenceschopnými na evropském trhu a nebýt tedy závislými na importovaném genofondu. Čestná uznání pro nejlepší šlechtitelské chovy současnosti převzali zástupci zemědělských družstev Rosice (plemeno bílé ušlechtilé otcovská linie), Dolní Újezd (landrase) a Hrotovice (duroc), akciových společností Agro Slatiny (hampshire) a Fitmin (české výrazně masné) a společnosti Milotický hospodář (bílé ušlechtilé).
Šampiónské tituly za nejlepší vystavovaná zvířata patří některým již zmíněným podnikům. V kategorii mateřských plemen ho dostal reprezentant landrase (otec 26 Neon, otec matky 57 Daniel), narozený před necelými sedmi měsíci na farmě Osík (ZD Dolní Újezd). Mezi představiteli otcovských plemen se nejvíc líbil syn kance 29 Agaton z matky po 29 Baret. Tohoto kanečka (bílé ušlechtilé otcovská linie) odchovalo ZD Rosice v Zájezdci. Narodil se 6. března 2001.
Za nejlepší kolekci čistokrevných plemenných prasniček se mohlo oslavovat v ZAS Nalžovice, kvarteto „bílých ušlechtilých“ pochází z chovu v Kňovicích. Nadprůměrné finální hybridy pak dovezla do hlavního města akciová společnost Proma.
Vedle Svazem vyhlášených ocenění a šampionátů se do odměňování nejlepších chovatelů zapojilo na výstavě i naše vydavatelství. Pohár titulů Náš chov, Farmář, Krmivářství a Zemědělec převzala společnost Agro Slatiny díky hybridním kanečkům linie 88, synům plemeníka 31 Punto. Předplatné měsíčníku Náš chov putuje do ZD Dřevec za hybridní kanečky linie 89, předplatné časopisu Krmivářství dostala akciovka Agro Jesenice (za kolekci hybridních prasniček) a celý příští rok bude Farmáře dostávat zdarma ZD Hrotovice. Vyhrál jim ho kaneček plemene duroc. A každý týden roku 2002 přijde poštou Zemědělec Ing. Karlu Horákovi ze Žehuně. Zařídil mu to vystavovaný kaneček plemene bílé ušlechtilé z jeho chovu v Chotovicích.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down