20.06.2005 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé se sešli v Českém ráji

Přes šest stovek zájemců přijelo na chovatelský den, který uspořádala společnost Agrochov Sobotka, a. s., na farmě Staňkova Lhota. Kromě přehlídky a hodnocení českých strakatých a holštýnských plemenic bylo na programu předvádění zemědělské techniky, ukázky kolekcí skotu i telat po významných plemenících i z křížení, ovcí, koní či práce pasteveckých psů.

„Měsíc květen se stává tradicí, ale i svátkem místních zemědělců v pořádání chovatelských dnů s doprovodným programem. Již třetím rokem se scházíme na chovatelském dni s firmou Inplem a Natural ve Staňkově Lhotě, abychom veřejně předvedli společné výsledky již tříleté spolupráce v oblasti chovu skotu,“ zahájil Josef Jirků, ředitel Agrochovu Sobotka.
Na hodnocení bonitérů čekalo 24 pečlivě upravených plemenic strakatého a holštýnského plemene. Jak upozornil komentující, naučit dojnice chodit, byla pro zootechniky a ošetřovatele ze Sobotky náplň práce uplynulých tří týdnů.

Strakaté šampiónky
Hodnocení českého strakatého plemene se ujal Ing. Luboš Novotný z ČMSCH, a. s. Postupně z předvedené dvanáctky krav vybral čtyři nejlepší, které se ve finále utkaly o titul vítězky. Nejvýše nakonec hodnotitel ocenil dojnici č. 124824 504 (C75 R25) narozenou 30. 8. 2001, po otci TAR 5. Na první laktaci nadojila 7455 kg mléka s 4,13 % tuku a 3,45 % bílkovin. Přesvědčila ho hlubokým a objemným hrudníkem a vynikajícím utvářením vemene.
Nejvíce z předvedených plemenic – celkem čtyři – bylo dcer po JUN 618. Strakatá část stáda v Agrochovu nyní dosahuje průměrné dojivosti 6346 kg mléka s 3,32 % bílkovin. To je důvod, proč Sobotečtí zařadili do připařovacího plánu býky zlepšovatele obsahu složek: Weinolda HG 218, Romela BCH 070 a Nitrata AMT 009.

Holštýnská vítězka
O nejlepší holštýnce rozhodoval Ing. Ota Beran. Sobotecký chov vznikl převodným křížením. Nyní dosahují holštýnky průměrné dojivosti 7,5 tisíce kg mléka. Dojí se třikrát denně ve dvou menších kruhových dojírnách, které by v létě měla nahradit jediná moderní Magnum 40 výrobce WestfaliaSurge pro 36 kusů, která podstatně zkrátí celkovou dobu dojení na farmě.
„Ve šlechtění holštýna jdeme směrem ke konstituční pevnosti,“ vysvětlil v komentáři Ing. Petr Zajíček z Inplemu. Dbají samozřejmě i na množství mléka a složky. Ve stádě pouští býky, kteří jsou nositeli genotypu BB nebo AB pro kappa kasein a mají i beta kasein A2. Na příštích chovatelských dnech se můžeme těšit na potomky Ladreho NGA 225, Freddyho NEB 856 či Luxora NGA 473.
Ota Beran vybral jako nejlepší dojnici č. 127360 504, dceru NX 487 Ikara, která za 262 dní první laktace nadojila 7131 kg mléka s 2,92 % bílkovin. O vítězce rozhodlo vynikající utváření vemene a holštýnský typ s jemnou kostrou.

Předvádění strojů
V dopoledním programu chovatelského dne bylo místo také pro přehlídku strojů. Společnost UN-COM, s. r. o., dodává Agrochovu Sobotka většinu traktorového a strojového parku a proto nebyl problém zařadit stroje do předvádění. Na poli nedaleko stájových budov sledovala dobrá třetina příchozích v činnosti celkem patnáct souprav strojů v agregaci s traktory New Holland. Návštěvníci mohli zhlédnout sečení, obracení, shrnování píce, sběr píce sběracím vozem, podmítku talířovými podmítači. Předváděly se také stroje pro minimalizaci předseťové přípravy a setí. Se značným zájmem diváků se setkala kombinace čelního a bočního žacího mačkače Kuhn se záběrem 6 m.
Vystaveným strojům vévodila sklízecí mlátička New Holland CX 860, známá také pod označením „kráska našich polí“. Jejím majitelem je právě Agrochov Sobotka.
Výkon motoru N. H. CX 860 je 330 k, objem zásobníku 10 500 l. Mlátička má líbivý design, který umocňuje celkový příznivý dojem. Mláticí ústrojí je čtyřbubnové s rozměrným mláticím bubnem o průměru 750 mm a rotačním separátorem o průměru 720 mm. Celková plocha aktivní separace činí 2,25 m a plocha sít 6,5 m2. Svahové vyrovnávání Auto Level může korigovat příčný sklon až do hodnoty 17 stupňů.

Skot vyhrál
Agrochov Sobotka hospodaří na 3679 ha v regionu Královehradeckém i Středočeském na okraji Českého ráje. Specializují se na chov skotu. Z celkového stavu 2500 kusů je 750 krav dojných plemen, 30 masných a 1000 býků ve výkrmu. „Stáli jsme před rozhodnutím, jestli investovat do prasat, nebo si nechat skot. Skot zvítězil, protože jsme si mysleli, že jsme v něm dál a samozřejmě byla to i otázka prostorů, které máme. Udělali jsme vše, abychom dojnice soustředili, a to se povedlo – na jednu farmu Staňkova Lhota. Jsem přesvědčen o tom, že jakýkoli zpracovatel mléka určitě bude mít zájem o takové farmy jako je naše, jestliže odtud odjíždí cisterna a veze 16,5 tisíce litrů mléka,“ vysvětlil rozhodnutí ředitel podniku Josef Jirků. Na farmě investovali, velké úsilí vložili kolektiv zootechniků, ekonom a ředitel do zlepšení welfare, vyměnili nevyhovující rošty a zábrany, což by se mělo objevit na kvalitě končetin mladých krav. Rekonstruovali i odchovny. Navíc již třetím rokem si zootechnici inseminují v podniku sami.

Mléko do Německa
Měsíc po vstupu Česka do EU změnili Sobotečtí odběratele mléka a dodávají do drážďanské mlékárny Müller. Nyní tak realizují litr mléka za průměrnou cenu 8,70 Kč. Němci mají konstruovanou základní cenu na standard 3,7 % tuku a 3,4 % bílkovin. To jen potvrzuje trend v plemenářské práci vybírat býky, otce příští generace krav, zlepšovatele složek mléka. „Nemáme nyní problém s platbou ani cenou. Dříve jsem se jezdil doprošovat českého odběratele, aby nám normálně zaplatil,“ prohlásil Josef Jirků.
Kromě mléka prodávají v Sobotce ročně kolem 600 vykrmených býků kříženců masných plemen a českého strakatého plemene. „Za uplynulého půl roku jsme prodali 12 kamionů vykrmených býků do Rakouska, dvě kolekce měly v průměru dokonce přes 700 kg. Za kilogram živé hmotnosti jsme utržili průměrně nad 45 Kč. V současné době jeví zájem o nákup i domácí zpracovatelé. Je to ale otázka ceny.“
Budoucnost provozu podniku ovlivňují také dotační pravidla a omezení. „Musím říci že bychom potřebovali, aby jasná pravidla fungovala alespoň pět let, a to není jen u mléka. Kolik se změnilo pravidel už jen pro letošní rok! Potřebujeme stabilitu, pak jsme schopni reagovat. Když nás někdo omezí, musíme se s tím smířit, ale pokud nám to někdo z roku na rok změní, tak toho moc neuděláme.“

Hana Adamová
Lukáš Rytina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down