16.05.2000 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé se sešli v Hradišťku pod Medníkem

V horkém květnovém dni ožilo po více letech Hradišťko pod Medníkem návštěvou zájemců o shlédnutí přehlídky býků společnosti Natural s. r. o. a Plemko, s. r. o., které ji uspořádaly zároveň s mezinárodním seminářem o plemenářské práci. Jak si firmy vedou se chovatelé mohli na vlastní oči přesvědčit a přijeli opravdu v hojném počtu, dosahujícím téměř pěti set.

Na dopoledním programu byl seminář, na kterém vystoupili hosté z většiny spolupracujících zemí zapojených do společné testace. V úvodní přednášce představil Natural a její vývoj ředitel společnosti Ing. Jan Štráfelda, Csc.
Firma byla založena v roce 1991 a nyní působí jako oprávněná organizace podle zákona 240/91 Sb. Původně obchodovali jen s inseminačními dávkami masných býků. Postupně se aktivity rozrůstaly do testace a selekce býků i ostatních plemen a užitkových typů, ke kterým před dvěma lety přibylo 62 kanců, postupně i spolupráce se zahraničními partnery nabývala větších rozměrů. K francouzským přibyli v roce 1995 maďarští, v roce 1996 Němci, následovali Holanďané a v roce 1999 Italové. Nyní se píše rok 2000 a Natural zamířil přes moře do USA. Se všemi těmito partnery jde o vzájemně rovnocenný vztah, především v oblasti společné testace býků. „V loňském roce jsme testovali 16 holštýnských býků, letos bychom se chtěli dostat na 20,“ uvedl ředitel společnosti. Zatímco u mnoha konkurenčních firem počet testovaných býků i prodaných inseminačních dávek klesá , společnost Natural se rozrostla na 140 spolupracovníků, v roce 1999 prodali 261 000 inseminačních dávek a 48 000 vyvezli, mají uloženo 1,8 miliónů inseminačních dávek a v kontrole užitkovosti 30 000 krav. Nejdůležitější je fakt, že 55 býků v perfektní kondici, jak mohli chovatelé posoudit při přehlídce, stojí na Hradišťku. Filozofie firmy je postavená na „mezinárodní kooperaci, Česká republika je malá, abychom mohli realizovat šlechtitelské programy izolovaně, genetický pokrok je ve spolupráci. Navíc dochází ke snížení nákladů rozdělením na oba partnery, z toho mají prospěch samozřejmě i chovatelé,“ uvedl Štráfelda.
Odpolední program již patřil zcela býkům. Celkem bylo předvedeno 38 býků různých plemen. Předváděné býky montebeliárdského plemene komentoval a plemeno představil ředitel spolupořádající společnosti Plemko Ing. Karel Kovář. Plemko provádí společnou testaci s francouzským Coopexem a Umotestem. Rovněž byl předveden montbeliárský býk Gala ze společného programu Naturalu s nizozemskou firmou K. I. Samen. Následovalo 7 býků českého strakatého plemene narozených do roku 1995. Holštýnské býky zastupovali mladí plemeníci ze společné testace s Itálií a Nizozemím. Šlo o plemeníky s hvězdnými rodokmeny. Za nejlepšího „testanta“ označil Ing. Josef Šlejtr, který přehlídku uváděl, dvouletého Barmana s rodokmenem otců: Formation, Luke a Mascot, který pochází z nejslavnější holštýnské rodiny. Z této rodiny vzešli i takoví špičkoví býci jakým je například Leadman. I další skupina „rozprověřených“ býků se honosila slavnými původy i příbuznými. Vlastní sestra prvního předváděného red holštýnského Actora, která je také v majetku Naturalu, se stala šampiónkou na výstavě v německém Ingolstadtu.
Závěr patřil býkům masných plemen: gasconne, limousine, černý a červený aberdeen angus (černý býk známý jako „Honza“ se stal šampiónem výstavy PragaAgro 1999) a stále populární charolaiský býk Godey. Piemonteský temperamentní býk byl k vidění pouze v boxu. Úplnou tečku představovalo společné předvedení dvou starších zasloužilých zlepšovatelů: Borga, registr NGA 165 a Mastera, NBY 59 - jedničku maďarského topu, již potřetí podle zbrusu nového květnového počítání (článek v NCH 5/2000). Borg je synem Targeta a jeho matka je vlastní sestra známých býků Etazon Cobalta a Berlioze.
Zájem o přehlídku ze strany chovatelů potvrdil úspěšnost Naturalu v českém šlechtění a zapojení do mezinárodních plemenářských programů.

Hana Adamová, Náš Chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down