Český svaz chovatelů masného skotu sdružuje chovatele všech masných plemen skotu, která jsou v České republice chována. Součástí jeho práce je každoroční pořádání výroční členské schůze, kde hodnotí uplynulé období. V letošním roce se chovatelé dvanácti u nás chovaných masných plemen sešli v polovině října v hotelu Skalský dvůr nedaleko Zvole nad Pernštějnem.
Podle slov ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta byl letošní chovatelský rok v mnohém odlišný. „Poprvé jsme v České republice naskladnili do odchoven více než 1200 býků, v plemenné knize je zapsáno 19 052 krav, vydali jsme svazovou kuchařku a pravidelně připravujeme Zpravodaj,“ vyjmenoval ředitel svazu některé činnosti za minulý rok. Vyzdvihl také práci chovatelů při přípravě a realizaci 35. mezinárodního kongresu chovatelů plemene charolais, který se podle jeho slov povedl.
V diskusi, která se týkala velkého množství dovezených plemenných býků v letošním roce, vystoupil předseda svazu Karel Šeba: „Tato situace vznikla díky vysokým cenám zvířat v loňském roce,“ uvedl Šeba. Z klubu chovatelů plemene blonde d‘Aquitaine vzešel návrh na stejné podmínky hodnocení importovaných býků jako v případě našich plemeníků. Klub chovatelů rustikálních plemen navrhnul zvednout poplatek za výběr importovaného plemeníka na 10 000 Kč, klub chovatelů plemene limousine navrhl částku 5000 Kč a povinnost předvádění býků na tyči stejně jako klub chovatelů plemene aberdeen angus. Z hlasování vyplynula následující změna: „Za hodnocení a předvedení importovaného býka, který musí být zapsán do oddílu A plemenné knihy, se bude od 1. ledna 2009 požadovat poplatek 5000 korun,“ shrnul Kamil Malát.
Další diskuse se týkala pořádání výstav masného skotu v dalších letech. Padaly návrhy míst jako Opařany, Praha –Letňany nebo Brno. Problémem by podle Maláta mohla být finanční stránka pořádání výstav, a proto je nutné začít diskutovat také o finanční spoluúčasti chovatelů na pořádání výstav.