22.04.2002 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé se v květnu sejdou v Litomyšli

V trochu netradičním květnovém termínu se letos otevře návštěvníkům litomyšlská aukční hala v rámci 5. národní výstavy hospodářských zvířat Litomyšl 2002. Výstava, jejíž první ročník se konal v roce 1994, se postupem času z původně víceméně regionálního rozsahu rozrostla na přehlídku právem nazývanou národní, kde je zastoupena většina předních a významných chovů skotu i prasat.

„Termín 14. až 16. května 2002 jsme zvolili po zralé úvaze jako nejvhodnější,“ říká Ing. Bohuslav Uhlíř, ředitel ……. „V září a říjnu je zvláště v posledních letech problém najít volný víkend, kdy by se nekonala některá ze zemědělských výstav a nemůžeme po chovatelích, aby prakticky celý podzim byli i se zvířaty na cestách.“
Již tradičně bude věnován první den výstavy – čtvrtek – především středním školám zaměřeným na zemědělství, jejichž studenti si ověří své znalosti při soutěžním klání. Novinkou v programu je i výukový program týkající se hodnocení exteriéru jednotlivých druhů vystavovaných hospodářských zvířat spojený se soutěžní anketou. Odborní pracovníci podají návštěvníků odborný výklad a předvedou praktické hodnocení exteriéru zvířat, což si budou moci všichni zájemci poté prakticky vyzkoušet při soutěžní anketě.
Čtvrteční program výstavy bude rovněž obohacen o seminář k 30. výročí rozšíření inseminace prasat, kterého se zúčastní přední odborníci na tuto problematiku a přednesou příspěvky zaměřené na vývoj a výsledky inseminace prasat, praktické problémy v reprodukci prasat. Předpokládá se i účast zahraničního přednášejícího s příspěvkem na téma vývoj šlechtění prasat v Evropské unii.
Podstatnou změnu dozná i předvádění zvířat. „Zatímco na minulých výstavách se předváděly v rámci jedné přehlídky postupně všechny druhy hospodářských zvířat a hodnocení probíhalo víceméně neveřejně, na letošním ročníku chceme dát větší prostor veřejnému hodnocení zvířat,“ uvedla Ing. Danuše Kolářová. „Návštěvníci tak mohou očekávat soutěžní přehlídky českého strakatého a holštýnského skotu, prasat, ale i ovcí.“
V rámci čtvrtečního programu tak bude možno shlédnout veřejné hodnocení plemenných prasat spojené i s předáváním ocenění, poté bude následovat asi hodinová přehlídka ostatních zúčastněných druhů hospodářských zvířat. Veřejného hodnocení a ocenění svých kvalit se ve čtvrtek dočkají i ovce a kozy.
Pátek bude věnován především soutěžním přehlídkám skotu – dopoledne českého strakatého a odpoledne holštýnského plemene. „Naší snahou je pro posuzování těchto dvou hlavních plemen získat nezávislého hodnotitele,“ doplňuje Ing. Aleš Bychl, vedoucí marketingu Holding ČMPU, k. s. „V každém případě to budou pracovníci svazu chovatelů, ale pokud si svazy přizvou některého zahraničního kolegu, jenom to přivítáme, protože to samozřejmě dodá výstavě i získanému ocenění ještě větší prestiž.“ V pátek budou vyhodnocena i masná plemena, ostatní druhy hospodářských zvířat se představí na krátké přehlídce s komentářem představitele příslušné asociace či svazu.
Organizátoři předpokládají že letošního 5. ročníku Národní výstavy v Litomyšli se zúčastní celkem 80 krav a 40 jalovic dojených plemen, celkem 11 kotců je připraveno pro plemena masná. Dále bude možno vidět přibližně 65 prasat, v jejichž rámci by se měli představit nejen plemenní kanečci a prasničky, ale i zástupci hybridizačních programů. U ovcí a koz se předpokládá zastoupení většiny u nás chovaných plemen a koně bude reprezentovat 4 až 5 hřebců a 10 klisen. Vzhledem k tomu, že ocenění nejlepším zvířatům budou předávána již při samotném hodnocení, odpadá tak tradiční sobotní dekorování vítězů. Návštěvníci ovšem nebudou o přehlídku zvířat ošizeni, protože v sobotu po obědě se všechna oceněná zvířata předvedou při závěru výstavy.
V plánu mají organizátoři ještě jednu perličku. Tou by měla být páteční aukce embryí a plemenných jalovic. „ Máme zájem podpořit i tento dříve tak obvyklý způsob prodeje plemenného materiálu a doufáme, že naše výzva nezůstane bez odezvy,“ uvedl Ing. Bychl. „Doufáme, že přední chovatelé nabídnou do aukce špičkový plemenný materiál, ale lze předpokládat, že za něj budou chtít i odpovídající cenu. Účast na aukci bude nabídnuta i zahraničním chovatelům, neboť jsme přesvědčeni, že plemenný materiál z předních chovů v naší republice je zcela konkurenceschopný v porovnání se zahraničním. Kromě toho je potřeba, aby se české chovatelství dostalo natrvalo do evropského podvědomí, a k tomu myslím může sloužit nejen tato zamýšlená aukce, ale i celá výstava. “
Dana Večeřová

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down