23.04.2002 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelské akce plemene montbeliard ve Francii

Únor je tradičně měsícem hlavních chovatelských akcí plemene montbeliard ve Francii.

Jde o Genetické dny plemene, jež se střídavě konají v Besanconu a Bourgu
en Bresse, a SIA veletrh v Paříži.
Letošní veletrh SIA byl na rozdíl od loňského, kdy bylo vystaveno přes 300 montbeliardských krav a celý veletrh se nesl ve znamení tohoto plemene, poměrně skromnější
s účastí 88 krav plemene montbeliard. Krávy byly rozděleny do osmi kategorií. Šampiónkou
mladých se stala kráva Perle (otec Isara) chovatele Claude Tourniera, která zvítězila i v soutěži vemene a celkovou vítězkou byla vyhodnocena kráva Harmonie (En Avant) z kooperace Gaec la Superbe. Tato kráva byla tou pravou ukázkou dlouhověkosti, jež je plemeni montbeliard vlastní, když se ve věku deseti let vyznačovala perfektní pevnou konstitucí včetně výborného upnutí vemene. Připomeňme ještě loňskou vítězku – krávu Maeva (Ezozo/Arseau/Martien), která je při famózním exteriéru považována za ilustraci vynikající perzistence laktace – na první laktaci měla užitkovost za 305 dnů 10 299 kg mléka s 4,01 % bílkovin. (graf).
Genetické dny Umotest se letos konaly 5. a 6. února v Besanconu. Hlavní část programu – výstava krav a jalovic se nesla ve znamení býka Cantadou (dobře znám i u nás jako UF 5), jež byl v pozici děda většiny vystavovaných krav. Tento býk se velmi významně prosadil a většina úspěšných býků od písmene „L“ (ročník 1995) jsou jeho synové.
Je samozřejmé, že lze těžko porovnávat krávu vybranou například z osmdesáti dcer býka s krávou vybranou ze sedmi tisíc dcer. To je ale na podobných přehlídkách běžné.

Byly vystaveny kolekce po býcích :

LEVIER (UF 36) Cantadou/Tartars
LAUTECHAUX Cantadou/Tartars
LECUYER (UF 66) Verglas/Tartars
LUCILIUS Cantadou/Tartars
LOGAN Cantadou/Tibet
LINOU Cantadou/Valide
JAPELOU Boislevin/Vietnam
LINKAGE Bistro/Tartars
LUSIGNAN Dartagnan/Urtica
GARDIAN Tibet/Newlook
GENOVA Tafia/Rhum
FARADAY Tartars/Martien

Skupiny po nejmladších býcích byly přirozeně méně početné, nežli ty po vynikajících otcích předchozí doby (Gardian, Genova, Faraday). Celkem bylo vystaveno 82 krav, z toho po
mladých býcích 45. Podle posouzení se potvrdilo, že plemenné hodnoty exteriéru, jak jsou publikovány v žebříčcích býků, velmi dobře vyjadřují skutečnost.
Hodnocení prováděli jednak mezinárodní posuzovatelé – letos to byli Martin MacQuaid z Irska a Javier Quiros z Kostariky - a oficiální rozhodčí. Celkově vyzněla přehlídka pro nové býky velmi dobře a zejména potomstvo po býcích Levier a Lautechaux se velmi líbilo. Celkově bylo hodnocení takové, že jednotliví rozhodčí označili své favoritky, jimiž se staly č. 161 Ninon(Levier)- rozhodčí z Francie, č. 83 Nomande (Lautechaux)- rozhodčí z Kostariky a č. 143 Opinion (Gardian) – rozhodčí z Irska. Z nich byla celkovou šampiónkou vybrána kráva Opinion. Zatímco u potomstva býka Lautechaux jsme mohli obdivovat vemeno a struky u potomstva býka Levier to byl exteriér celkově s vynikajícím tělesným rámcem, osvalením a vemenem.
Letošní jarní akce pro chovatele plemene montbeliard lze hodnotit velice kladně. Ukázalo se opět, že program šlechtění je správně nastaven, že plemeno neztratilo nic v exteriéru i přes značný tlak na mléčnou užitkovost. Udržení rámce a kapacity je stále nutné a nese s sebou podporu užitkovým znakům – mléko - maso.
Ing. Karel Kovář, Plemko, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down