20.06.2007 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelské družstvo pro české strakaté

Přítomnost Chovatelského družstva Impuls na Národní výstavě hospodářských zvířat v Přerově nebyla pro nikoho velkým překvapením. „V době, kdy se v top žebříčcích býků českého strakatého skotu objevovali i býci v majetku naší družstevní organizace, začali brát činnost CHD Impuls vážně i jeho nejzarytější odpůrci.

A není divu. Chovatelům českého strakatého skotu (členům družstva) se podařilo během jednoho generačního intervalu skotu dosáhnout nejlepších výsledků v rámci plemene a České republiky na mnoha úsecích šlechtění,“ říká hlavní šlechtitel Ing. Michal Basovník.
První vítězství si vydobyla Odchovna plemenných býků v Bohdalci, která dosahuje od založení v roce 2001 nejvyšších přírůstků, nejlepší hodnocení exteriéru a nejvyšší procento býků vybraných do plemenitby. Výběry v Bohdalci se staly chovateli hojně navštěvovanou přehlídkou kvalitního potomstva, pocházejícího ze záměrného připařování matek býků chovatelského družstva.
Velmi pozitivně je každý rok hodnoceno testovací připařování CHD Impuls. Za rok 2006 byla organizace testovacího připařování družstva vyhodnocena ČMSCH, a. s., jako nejlepší v České republice: „Vysoko překračuje průměr skupiny organizace CHD Impuls. Skladba zabřezlých plemenic po býcích této firmy nejvíce odpovídá požadavkům metodiky testace na neselektované populaci plemenic,“ uvádí Michal Basovník.
Skutečným završením každého šlechtitelského programu jsou však teprve až prověření býci. Tady je CHD Impuls teprve v plenkách, což je dáno datem založení družstva. Přesto jsou podle zástupce firmy první výsledky velmi nadějné. Býk Bak MKM-252 je na druhém místě podle PH kg bílkovin, Avon JUN-654 krůček za ním, tedy na místě třetím. Blaze RAD-161 zaujímá první místo podle nového indexu masné užitkovosti, na PH mléčné užitkovosti zatím čekáme. Za zmínku ještě stojí Ares TAR-051, Braky RAD-150 a Bivan RAD-147. Všichni tito býci dosahují v kontrole dědičnosti velmi dobrých výsledků.
Celkový selekční index SIC nebyl u býků stanoven, protože CHD Impuls dlouhodobě „bojuje“ za aktualizaci výpočtu PH masné užitkovosti a z důvodu nízké spolehlivosti odmítá testování synů na stanicích výkrmnosti skotu. Index masné užitkovosti již byl pro české býky dvakrát spočítán společně s Německem, Rakouskem a Maďarskem. Po zapracování nové metodiky do indexu SIC se podle slov Ing. Basovníka objeví býci CHD Impuls na předních místech top srovnání.
V provozu je vlastní odchovna plemenných býků s ročním nákupem 65 býčků a inseminační stanice býků, kde je v současné době naskladněno 94 plemenných býků. Při cenách hluboko pod průměrem republiky a financování kompletního programu šlechtění bylo díky pozitivnímu hospodaření družstva vyplaceno členům za rok 2006 prostřednictvím bonusů přes 500 000 Kč. „To dokazuje, že v organizaci šlechtění českého strakatého skotu jsou značné rezervy a založení družstevní plemenářské organizace přináší jejím členům nemalé finanční úspory na nákup kvalitního genetického materiálu,“ uzavírá Ing. Basovník.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down