28.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelský svět angusů míří do České republiky

Nezadržitelně se blíží chovatelská akce, která bude mít mezinárodní přesah. Ve dnech 9. až 11. září zaplní českobudějovické výstaviště bezmála 100 zvířat plemene aberdeen angus, a nejen to. Do České republiky míří chovatelé tohoto plemene z celého světa. Několik otázek jsme při této příležitosti položili Milanu Šebelkovi, předsedovi Asociace chovatelů aberdeen angus.

Můžete nám v krátkosti přestavit, co návštěvníky v těchto dnech čeká?

V letošním roce máme tu čest uspořádat Světový kongres chovatelů skotu aberdeen angus, v angličtině nese toto setkání název World Angus Technical Meeting 2023. Bude se konat od 8. do 15. září 2023 v České republice.

Převážná část programu se uskuteční v Jihočeském kraji na výstavišti v Českých Budějovicích. Toto místo jsme zvolili jako nejvhodnější – v jižních Čechách je nejvíce chovatelů tohoto plemene a výstaviště nám poskytne vhodné reprezentační prostory pro úspěšnou prezentaci českého chovatelství. Na tento světový kongres se chystá 180 delegátů z 28 zemí světa.

Program se bude skládat ze tří částí. V prvních dvou dnech nás čeká výstava skotu doplněná programem pro veřejnost včetně gastronomický specialit z hovězího masa atd. Třetí den bude kongres delegátů, kteří se následně zúčastní exkurzí po českých farmách, je pro ně připraven doprovodný turisticko-poznávací a kulturní program.

Návštěvníci si tedy budou moci v sobotu 9. září 2023 prohlédnout výstavu skotu plemene aberdeen angus vyplněnou komentovanými přehlídkami jednotlivých kategorií zvířat. Bude zde možné ochutnat speciality z hovězího masa, steaky, burgery... Bude se rožnit i celý angusský býk. 

V neděli pak bude klasická soutěžní show, na které se nejlepší zvířata utkají o tituly ve svých kategoriích a vyhlásí se šampión výstavy. Výstavní skot našich nejlepších chovatelů budou posuzovat hned tři zahraniční rozhodčí, z USA, Velké Británie a Austrálie.

V pondělí se uskuteční série prezentací, seminářů a zasedání Světového sekretariátu Angus.   

Jaký přínos má tato akce pro české chovatele?

Pro české chovatele má tato akce velký význam. Chov masného skotu, zejména plemene aberdeen angus, zaznamenal v uplynulých 30 letech v České republice nebývalý rozvoj a téměř jsme se dotáhli na úroveň vyspělých chovatelských zemí. O mladý plemenný skot aberdeen angus je zájem i v zahraničí a v počtu exportovaných zvířat jsme jako plemeno z ČR na prvním místě. V uplynulých letech se podařilo vyvézt tisíce plemenných jalovic do zemí, jako např. Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Kazachstán, Uzbekistán, Ázerbájdžán, pobaltské státy, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Německo, Španělsko a další. Je proto dobře, že se kongres koná u nás a zahraniční chovatelé budou mít možnost se seznámit a na vlastní oči vidět úroveň našeho chovatelství a kvalitu našich zvířat.

Akce tedy pokračuje dál prohlídkou farem. Které farmy a jaké kulturní památky účastníci kongresu u nás uvidí?

Účastníci kongresu navštíví až 15 farem zabývajících se chovem čistokrevného skotu aberdeen angus. Tyto farmy odráží průřez strukturou českých farem, neboť jsou zde zařazeny jak menší rodinné farmy s desítkami kusů, tak střední i velké podniky čítající stovky kusů. Ekologické i konvenční, plemenařící nebo s vlastním zpracováním a prodejem masa. Také jedna odchovna plemenných býků. Tyto farmy jsou již na návštěvu delegátů připraveny a budou dobrými reprezentanty našeho chovatelství.

Nezapomínáme ani na prezentaci naší krásné země a je připraven i bohatý kulturní a doprovodný program. Pro příklad uvádím destinace jako je Hluboká nad Vltavou, Karlovy Vary, Znojmo, Praha, vystoupení folklorního souboru na Valašsku atd.

Během kongresu se plánuje také zasedání Světového sekretariátu Angus, můžete našim čtenářům přiblížit, jak tato organizace funguje?

World Angus Secretariat byl založen v roce 1969, aby usnadnil sdílení informací mezi různými chovatelskými společnostmi nebo asociacemi světa. Zasedá pravidelně a pořádá mezinárodní akce podporující rozvoj plemene aberdeen angus po celém světě.

Dodejme, že tato akce získala záštitu ministra zemědělství Marka Výborného. Představte prosím vaše další plány v asociaci.

Asociace chovatelů Aberdeen Angus, z. s. zastupuje české zemědělce – chovatele skotu plemene aberdeen angus a je začleněna do mezinárodních organizačních struktur. Cílem je společně hájit zájmy chovatelů tohoto plemene, usnadňovat svým členům přístup k informacím, pořádat výstavy, zajišťovat zahraniční zájezdy a stáže, pomáhat s odbytem zvířat, pořádat setkání chovatelů, propagovat maso značky „Angus“, poradenství a podobně. Jsme druhým nejpočetnějším masným plemenem v ČR a do budoucna bude úkolem tuto pozici udržet, a při vší úctě, pomýšlet na to být u nás nejrozšířenějším masným plemenem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down