25.06.2012 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chutná a léčí více než dvě stě let

Asi každý Evropan a mnohý cizinec ze vzdálených koutů světa zná českou značku, karlovarský třináctý pramen – Becherovku. Tento bylinný likér s tajnou recepturou, která se v rodině s výjimkou období komunismu předávala z generace na generaci, má mnoho příznivců i mezi lékaři. A to původně vznikl vlastně náhodou.
Prvním z rodiny, který stál za vznikem lahodného moku, byl Josef Vitus Becher (1769–1840). Kromě obchodování s kořením a koloniálním zbožím v Karlových Varech v krámku U tří skřivanů se věnoval i výrobě alkoholu – již roku 1794 si pronajal kdesi ve městě vinopalnu a začal experimentovat s likéry. Počátkem července 1805 se v domě Josefa Bechera s poetickým názvem U tří skřivanů ubytoval hrabě Maxmilian Friedrich von Plettenberg-Wittem-Mietingen spolu se svým sluhou, dvěma komornými, štolbou, kočím, kuchařem a osobním lékařem Dr. Frobrigem. Lékař a drogista si rozumněli i v oblasti zkoumání léčivých účinků bylin, kterému se spolu s Josefem Becherem v jeho přilehlém krámku věnoval. Dr. Frobrig ve Varech nepobýval dlouho, odjel a Becher o něm již nikdy neslyšel. Na památku mu však nechal poklad – recept na budoucí Becherovku.
Po dva roky piloval drogista Josef Becher recepturu Dr. Frobriga, než začal v květnu 1807 prodávat Becherovku v krámku U tří skřivanů. Tehdy se nazývala „English Bitter“ a užívala se jako žaludeční kapky. Ve městě, kam většina lázeňských hostů přijížděla právě s neduhy zažívacího traktu, se zdravotní likér rychle ujal – na rozdíl od bylin a koření prodávaných na váhu či běžně ordinovaných žaludečních diet se v těchto kapkách snoubila blahodárná síla bylin s osvěžujícím vlivem lahodného likéru na duši konzumenta.

Více informací si přečtete v Zemědělci v regionu pro Karlovarský kraj

Na přiloženém videu můžete zhlédnout část prohlídky muzea

http://youtu.be/ThJvuCt4XuU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down