06.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytré nápady pro udržitelné hospodaření s pící

Kromě globálního růstu populace existuje řada výzev souvisejících s udržitelným hospodařením s pícninami, včetně globální změny klimatu a jejího nepříznivého dopadu na zemědělství, nezbytného snížení uhlíkové a vodní stopy, zachování kvality půdy, bezpečnosti a zabezpečení potravin, atd. K řešení těchto výzev a zajištění ziskového krmení dojnic a udržitelného chovu dojnic jsou zapotřebí odolné, flexibilní a udržitelné strategie řízení píce.

Udržitelné obhospodařování pícnin je ovlivněno faktory, jako jsou nutriční požadavky skotu během roku, druhy píce, program hnojení, stavy skotu, zařazování jalovic, klima, stav půdy, kvalita a množství pastvin a frekvence a intenzita pastvy apod.

Možné aplikace na farmě

Aplikace nových technologií k udržitelnému hospodaření s pícninami snižuje erozi půdy, množství odtoku ze stáje a zvyšuje produktivitu pastvin. Technologiemi, které máme k dispozici pro udržitelné řízení píce v chovu dojnic, jsou Global Positioning System (GPS), systém virtuálního oplocení/pasení, internet věcí a cloudové úložiště, senzory močení a akcelerometry.

GPS obojky mají obvykle víceosé akcelerometry jako senzory aktivity pro shromažďování a sledování chování při pastvě, cestování a odpočinku. Senzory aktivity se používají k zachycení individuálního příjmu krmiva pro zvířata, včetně počtu denních krmných událostí, jejich trvání a rychlosti příjmu během jednotlivého krmení/pastvy. Tyto údaje zlepší řízení píce tím, že sladí požadavky na krmivo s dostupností krmiva a také odhalí snížený příjem krmiva. Navíc integrace údajů o příjmu s údaji GPS bude znamenat více informací o variabilitě pastvy.

Virtuální plot

Virtuální oplocení/pasení je založeno na učení pomocí kognitivně aktivační teorie stresu. Každá kráva má v obojku senzor, který detekuje její pohyb směrem k virtuálnímu ohradníku. Dojnice se učí reagovat na neaverzivní zvukový podnět, aby se vyhnuly averzivnímu elektrickému impulzu. Kromě toho se přijímač GPS v obojku používá k vymezení oblasti, do které má zvíře přístup. Technologie virtuálního oplocení/pasení řídí pastvu mléčného skotu a dostatek živin.

Dairy Global

Podrobněji v časopisu Krmivářství 6/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down