12.01.2023 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytře v chovu prasat

Biosenzory pro monitorování zvířat jsou nyní předmětem výzkumu a řada z nich je již komercializována. Senzorové technologie se obvykle používají ke stanovení tělesné teploty zvířat, k monitorování pohybu, chování a stresu nebo pro detekci zvuku, pH, virů a jiných patogenů v těle zvířete. 

Biosenzory mohou být umístěny pod kůží nebo uvnitř části těla, která poskytuje smysluplné informace o zdraví a chování zvířat. Na základě výstupů ze senzorů dokáží technologie pro analýzu zvuku nebo obrazu detekovat respirační onemocnění nebo abnormální držení těla, které indikuje problémy s dobrými životními podmínkami. Některé nositelné senzory se používají k včasné identifikaci nemocných zvířat a pomáhají tak předcházet nemocem ve stádě, snižovat úhyn a ekonomické ztráty. Biosenzory se také ukázaly jako nejúčinnější pro detekci antibiotik v potravinách nebo tělech zvířat.

Díky biosenzorům, které jsou propojeny s mobilními telefony nebo stolními počítači, se běžné činnosti spojené s monitorováním farmy stávají pro manažery snazší a spolehlivější. Navíc, senzorové systémy monitorování fungují 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu.

Zdraví prasat

Automatické monitorování zdraví je základní praxí v chytrém chovu prasat. Zdraví prasat lze měřit individuálním chováním při krmení nebo pití, včetně doby krmení, počtu návštěv krmných žlabů nebo napáječek. Například kratší doba krmení s vyššími intervaly příjmu krmiva za den může být důsledkem onemocnění nebo jakékoli abnormální fyziologie prasat nebo abnormálního prostředí na farmách. Chytrý systém radiofrekvenční identifikace (RFID) je schopen měřit chování při krmení nebo pití včetně doby příjmu a počtu návštěv jednotlivých prasat v konkrétní krmné oblasti.

Monitorování kašle

Zvuky vydávané prasaty mohou hrát roli při zjišťování jejich fyziologických potřeb (hlad, sexuální chování) nebo jejich pohody (stres, respirační poruchy).

Bylo provedeno mnoho studií o detekci respiračních problémů prasat na základě analýzy zvuku. Výsledkem je nyní možnost identifikovat nemocná prasata 2–12 dní před konvenční diagnózou. 

Zvuk kašle je účinným indikátorem respiračních infekcí, jako je například zápal plic. Kromě toho lze zvuk kašle použít jako indikátor pro znečištění ovzduší na farmě. Hlavní nevýhodou zvukové detekce zdraví prasat je však hlučné prostředí na farmě.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down