10.05.2021 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína bude mít potřebu krmit

Ke zvýšení cen krmných směsí, zejména pro prasata, v roce 2021 do značné míry přispěla agresivní dovozní kampaň z Číny. Po zdecimování stád v Číně vlivem afrického moru prasat Čína začala v posledních dvou letech agresivně zvyšovat stavy k původnímu počtu, což s sebou přináší i poptávku po krmivech.

Vypadá to, že rostoucí ceny krmiv budou pokračovat. Podle prognózy analytika AHDB  na stránkách thepigsite.com je důležité si uvědomit, že existuje řada faktorů, které mohou ovlivnit cenový růst, včetně sklizně v Jižní Americe a nového osevního plánu v USA. Kupříkladu sucho v Argentině po celý únor až do března vedlo k tomu, že Rosario Grains Exchange snížila prognózy produkce sóji o další 4 miliony tun. Nedostatek srážek tedy ovlivnil výnosy v celé oblasti.

V prosinci 2020 Čína oznámila, že se jejich stáda prasat rozrůstají rychleji, než se předpokládalo a dosahují 90 % úrovní před vypuknutím epizootie afrického moru prasat. Předpokládá se však, že Čína nebude muset plně znovu obnovit své chovné stádo prasnic. Čína dováží prasnice z Dánska, které mají mnohem lepší genetický potenciál, než prasata původně v Číně chovaná. Takové plodnější prasnice zvýší průměrnou velikost vrhu, přičemž k dosažení stejného počtu potomků bude zapotřebí méně prasnic. V roce 2020 Čína dovezla 1483 tun živých plemenných prasnic, ve srovnání s 51 tunami v roce 2019. Předchozí pětiletý průměr (2014–2018) byl 436 tun. Nad spolehlivostí údajů z Číny visí ale otazníky. Současná vysoká cena čínského vepřového masa, silná úroveň dovozu čínských bílkovin a oživení afrického moru prasat vyvolávají otázky o tom, jak velká je ve skutečnosti čínská základna chovných prasnic.*

Zdroj: thepigsite.com, OECD

Celý článek najdete v NCH 5/2021 .

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down