31.05.2004 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistokrevných stád pozvolna přibývá

Podle kontroly užitkovosti přibývá stád s velmi dobrými výsledky. Již v pětatřiceti podnicích dosáhli loni nadprůměrné užitkovosti, což v číslech pro produkci bílkovin představuje hodnotu vyšší než 310 kilogramů. Pozvolné snižování počtu členů v plemenné knize a poměrně stabilní úroveň velikosti holštýnské populace s celkovým počtem 187 000 krav však signalizuje pozvolné zvětšování čistokrevných stád.

Čistokrevných stád pozvolna přibývá

Podle kontroly užitkovosti přibývá stád s velmi dobrými výsledky. Již v pětatřiceti podnicích dosáhli loni nadprůměrné užitkovosti, což v číslech pro produkci bílkovin představuje hodnotu vyšší než 310 kilogramů. Pozvolné snižování počtu členů v plemenné knize a poměrně stabilní úroveň velikosti holštýnské populace s celkovým počtem 187 000 krav však signalizuje pozvolné zvětšování čistokrevných stád.

Na dvě stovky účastníků se sešlo u příležitosti konání 17. členského shromáždění Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR v polovině dubna v kulturním domě ve Větrném Jeníkově. Účelem setkání bylo vedle zhodnocení činnosti svazu za uplynulý rok 2003 vytyčit úkoly na roky následující.

Běh na dlouhou trať
Kolektiv pracovníků Výzkumného ústavu živočišné výroby, vedený prof. Ing. Josefem Přibylem, DrSc, vypracoval model a metodický postup, podle kterého se vytvořilo několik variant selekčních indexů. Po řadě složitých jednání převážila varianta navržená pracovní skupinou šlechtitelské komise, ve které do indexu vstupují produkční znaky podílem 65 %, vybrané znaky zevnějšku 25 %, plodnost 10 % a která byla také schválena radou PK a výborem svazu. Šlechtění skotu je „běh na dlouhou trať“, proto se i do budoucna předpokládá další vývoj souhrnného selekčního indexu v podobě zařazení dalších znaků a zpřesnění především v oblasti zdraví vemene (PH pro somatické buňky) a po zavedení test day modelu.
Testace mladých býků je významným úsekem šlechtitelského programu. V dodržování pravidel pro včasné a spolehlivé prověření býků stále přetrvávají závažné nedostatky; jako za nejzávažnější se považuje stálé zvyšování počtu testovaných býků. Tím jen dochází k dalšímu snížení počtu inseminací připadajících na jednoho býka, což se může projevit v nižší spolehlivosti prověření. Testovaní býci jsou připařováni ve značné míře na přebíhalky, čímž se testace stává výběrovou. Majitelé býků zatím neuplatňují ve světě běžný systém motivace chovatelů na zapojení, rychlosti a spolehlivosti testace.

Nadprůměrná užitkovost ve více chovech
Přibývá stád s velmi dobrými výsledky užitkovosti. Svaz uděluje plakety stájím, které vykazují nadprůměrnou užitkovost představovanou průměrnou produkcí v kilogramech bílkovin. Produkci vyšší než 310 kg bílkovin, což představuje +2,5 směrodatné odchylky a více od průměru populace dosáhlo 35 chovů, produkci 280 až 309 kg bílkovin pak 79 chovů a produkci 260 až 279 kg bílkovin dalších 126 chovů. Kritéria pro udělování plaket jsou upravována s rostoucí výkonností populace. Vedle diplomů ocenění chovatelé obdrželi také odměny v celkové výši 268 000 Kč.

Nová metodika hodnocení zevnějšku
Podle nové metodiky lineárního popisu a hodnocení zevnějšku, která vychází z mezinárodní harmonizace, se začalo hodnotit od 1. ledna 2004. Hlavní změnou je zařazení dvou nových znaků, a to postoje končetin zezadu a rozmístění zadních struků.
Od loňského roku se Česká republika zařadila mezi země, které zpracovávají odhady plemenných hodnot zevnějšku prostřednictvím Interbullu. Výsledky těchto přepočtů jsou přístupné našim chovatelům na svazovém vyhledavači plemenných hodnot.
S nárůstem počtu podniků zapojených do systému plošného popisu a hodnocení zevnějšku současně narůstá i podíl ohodnocených zvířat v populaci. Loni bylo popsáno 21 016 prvotelek, z toho bylo 10 176 kusů popsaných v chovech, zapojených do systému plošného hodnocení. Na podporu plošného hodnocení svaz svým členům vyplatil celkem 132 285 Kč. Možnosti plošného hodnocení všech krav využívá v současné době 83 členských chovů (tj. 26 % z počtu řádných členů).

Opatření k eliminaci genetických vad
Přijetím nového veterinárního zákona, došlo ke zrušení dříve platného metodického pokynu z roku 1993, který řešil problematiku BLAD. Na základě doplňku šlechtitelského programu schváleného ministerstvem zemědělství je Svaz chovatelů holštýnského skotu oprávněn přijímat závazná opatření k tlumení genetických vad. Proto bylo vypracováno opatření svazu k evidenci a eliminaci výskytu dědičných vad v populaci holštýnského skotu v ČR, které vychází z doporučení mezinárodních organizací. V opatření je uvedeno povinné zjišťování, evidování a zveřejňování údajů u závažných genetických vad (BLAD a CVM) u býků pro inseminaci a u dovezeného semene. Podle zahraničních zkušeností u nositelů těchto vad dochází vedle deformací plodu a embryonální mortality také k poklesu březosti.
Majitelé zvířat a dovozci semene mají za povinnost sdělit plemenné knize status býka a informaci o jeho vyšetření s tím, že dokladem o nositelství, respektive vyloučení vady jsou výsledky testů. Z toho vyplývá, že na potvrzeních o původu se budou i nadále uvádět pouze výsledky laboratorního vyšetření.
Z přehledu inseminací býky podle jejich statusu CVM za loňský rok vyplývá, že býky s negativním vyšetřením (status TV) bylo provedeno 83,39 % inseminací. Býky nositeli CVM (status CV) 3,44 % a u 13,13 % nebyla plemenné knize předána informace o výsledku vyšetření.

Úkoly do budoucna
Aktuální činnosti s vedením plemenné knihy a šlechtěním plemene by měly i nadále naplňovat povinnosti vyplývající ze zákona o plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat. Mělo by se pokračovat ve zdokonalování technického vedení PK a její databáze, dále sledovat a pravidelně hodnotit průběh testace, zdokonalovat metody hodnocení zvířat, včetně zabezpečení transformace dat v souvislosti s přechodem na novou metodiku lineárního popisu a hodnocení zevnějšku. Vhodné by také bylo podporovat zapojení dalších chovů do plošného hodnocení zevnějšku a ve spolupráci s ČMSCH, a. s., zabezpečit zavedení selekčního indexu do rutinní praxe včetně způsobu a kriterií zveřejňování.
Z hlediska informačního servisu bude nutné zahájit provoz aktivních webových stránek a pravidelně je aktualizovat, nadále pokračovat v publikační svazové činnosti a podílet se na pořádání seminářů, výstav a přehlídek zvířat.
V legislativě zůstává nutnost aktivně se účastnit přípravy novely plemenářského zákona stejně, jako zpracování a projednání připomínek k zákonům, vyhláškám a dalším legislativním předpisům.
V rámci mezinárodní spolupráce je Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR pověřen organizačně zabezpečit přípravu zasedání Evropské holštýnské a red-holštýnské konfederace (EHRC) v roce 2005.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down