Cílem optimální struktury kotce pro prasata ve výkrmu by mělo být kdykoli umožnit nerušené ustájení při respektování potřeb každého zvířete. Každé prase ve skupině by mělo dostat příležitost odpočívat s hlubokým spánkem i časem aktivity, ve kterém si může i hrát a prozkoumávat prostředí bez toho, že by ho rušila jiná zvířata. To může účinně snížit stres u zvířat.
Aniž bychom si to museli připomínat, pohoda zvířat – v tomto případě prasat, je i regulována legislativou. Proto musí být ustájení pro chov prasat navrženo tak, aby zvířata mohla současně ležet, vstávat a zaujímat přirozenou polohu. Přitom je třeba zajistit, aby prasata nebyla v kontaktu s močí a výkaly a měla k dispozici suchou plochu k ležení. Při vysokých teplotách vzduchu ve stáji by prasata měla mít pochopitelně možnost snížit tepelné zatížení.
Za účelem omezení nevyhnutelného kontaktu zvířat s výkaly a močí byla zařízení pro ustájení prasat v posledních desetiletích vybavena většinou roštovými podlahami. Z hygienických důvodů jsou tyto systémy rozhodně oprávněné. Kompromisem by však mělo být poskytnout zvířatům přiměřený povrch k ležení a také možnosti termoregulace, které přesahují obvyklý ventilační systém. Kálení prasat v kotci by mělo být přirozeně lokalizováno do určité oblasti, tak jak je to ovšem pro prasata přirozené. Využití této přirozené vlastnosti prasat přinese i výhody. Zlepší se kvalita mikroklimatu v ustájovacím prostoru zcela přirozenou a vysoce účinnou cestou.
Funkční oblasti kotce vycházejí z různých požadavků prasete na podmínky svého životní prostředí. Navržení optimální struktury kotce musí být založeno na důkladném sledování zvířat. Je důležité, aby v kotci měla prasata k dispozici funkční oblast, jež jim umožňují projevit své přirozené chování. Nemožnost zvířat projevovat se v souladu se svými přirozenými vzorci chování vede k neklidu ve skupině, stresu a následnému výskytu nežádoucích zlozvyků, a to včetně kanibalizmu, který může přerůst ke známému okusování ocasu.
Více se dočtete v článku Ing. Miroslava Rozkota, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves, respektive z oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí.*