12.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členské shromáždění českého strakatého skotu

Svaz chovatelů českého strakatého skotu uspořádal 28. dubna v hotelu Skalský dvůr členské shromáždění spojené s chovatelským setkáním, odborným programem i chovatelským večerem. Na putovní pohár vítězů soutěže šlechtitelských chovů se pro rok 2021 zapsalo VOD se sídlem v Káměně.

Jednání nejvyššího orgánu svazu – členského shromáždění – bylo ve znamení radosti z překonání covidové pandemie, ale zároveň pod tíhou souvislostí plynoucích z válečného konfliktu na Ukrajině. V úvodní diskusi vystoupil viceprezident Agrární komory Ing. Leoš Říha a přednesl desatero, které se bude snažit prosazovat AK. „Je třeba aby si EU uvědomila, že jsme v jiné situaci, … asi nezemřeme na znečištění prostředí, ale spíše hladem. Je třeba znovu prodiskutovat strategický plán. Nevoláme po zákazu vývozu pšenice, jen chceme mít přehled. Nemáme onu národní soběstačnost náhodou prodanou,“ ptal se mimo jiné Leoš Říha.

V rámci programu řádné schůze dostal jako první slovo předseda svazu Marian Bílý, MBA, přednesl zprávu o činnosti svazu a připravovaných aktivitách. Spolu s ředitelem Ing. Pavlem Králem pak představili výsledky realizace šlechtitelského programu. V roce 2021 se mléčná užitkovost českého strakatého skotu zvýšila o 186 kg na úctyhodných 7953 kg při obsahu tuku 4,01 % a obsahu bílkovin 3,53 %. Délka mezidobí klesla na průměrnou hodnotu 389 dní. Intervalové rozložení užitkovosti krav vykazuje pozitivní trend – roste počet krav v kategorii s nejvyšší užitkovostí. Matky býků, kteří jsou zapsaní do plemenné knihy, vykázaly průměrnou užitkovost 9881 kg mléka.

Loni bylo do plemenné knihy zapsáno 159 býků, do inseminace bylo z domácí provenience zapsáno 44 nových býků. Nejvíce býků do plemenitby zařadil podnik Nahořanská, a. s. (5 býků), AGRO Liboměřice, a. s. (4), Zemědělská a. s. Horní Bradlo (4) a Zemědělské družstvo Dobříč (3). Nejčastěji využívaní otcové býků, jejichž synové byli nasazeni do testu v roce 2021, byli ROLLS (5 synů) a HAYABUSA (4 synové). V pozici otců matek se nejčastěji objevoval býk RALDI.

Celý článek najdete v Našem chovu 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down