V současnosti se klade důraz na bezpečnost a udržitelnost zdrojů potravin a krmiv. S nárůstem populace a změnou stravovacích návyků narůstá spotřeba potravin s vysokou energetickou hodnotou včetně masa. Možnosti využití specificky fermentovaných plodů ostropestřce mariánského v krmivech chovných samic brojlerových králíků nastínil na semináři uspořádaném na České zemědělské univerzitě v Praze Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků Ing. Martin Buchta, CSc., z firmy Trimira s. r. o.
Aplikace fermentovaného plodu ostropestřce mariánského do krmiva samic se ukázala jako vysoce přínosná. Zvýšila se užitkovost sledovaných zvířat a zároveň se zlepšil jejich zdravotní stav. Ostropestřec posiluje jaterní funkce a chrání játra před toxickými vlivy xenobiotik z krmiv. Nadto působí jako ochrana před metabolickými poruchami způsobenými komplexními vlivy, ke kterým patří extrémní zátěž organismu nebo nemoci.
Ze dvou provozních experimentů se čtyřiceti chovnými králicemi lze vyvodit následující závěry. V podmínkách chovu s výskytem pasteurel se při podávání doplňkového přípravku snížil úhyn samic v průběhu reprodukce a zlepšil se jejich zdravotní stav hodnocený na konci pokusu. Na plicích a mléčné žláze měly králice menší a méně závažné nálezy.*
Podrobně se o problematice dočtete v časopisu Krmivářství 2/2020 v článku Ing. Hany Honsové, Ph.D.