Co je dobré pro mě, je dobré pro planetu

Očekává se, že do roku 2050 bude na této naší malé planetě žít deset miliard lidí a je na zemědělském sektoru, aby se vyrovnal s výzvou, jak je nakrmit. Ale za jakou cenu? Ivo Lansbergen, výkonný viceprezident společnosti dsm-firmenich, zahájil Světové fórum o výživě v Cancúnu poselstvím „Dobré pro mě, dobré pro planetu“.

Lansbergen začal tím, že zemědělský sektor prochází náročnými a vzrušujícími časy. Věří, že žijeme v polykrizi – více krizí se odehrává současně.

Tyto krize pojmenoval

Zdraví: Jsou tu dva problémy. Je tu krize lidského zdraví – svět je možná mimo pandemii covid 19, ale všichni stále žijeme s následky, zdravotními i ekonomickými. Ale také v odvětví živočišné výroby došlo ke zvýšení frekvence výskytu onemocnění. Například ptačí chřipka se vyskytuje po celý rok, což je výjimečné.

Geopolitická: Ruská invaze na Ukrajinu a dopad, který má jak na bezpečnost potravin a krmiv, tak na náklady na energii.

Tichá krize: 800 milionů lidí nemá každý den přístup k výživnému jídlu.

Změna klimatu: Rekordní teploty po celém světě způsobují sucha a záplavy.

Lansbergen věří, že změna klimatu je zastřešující krizí. „Bude to mít obrovský dopad na nás všechny, jak v našem soukromém, tak v pracovním životě. A to, co nyní uděláme, bude mít dopad na naše děti, buď budou sklízet výhody, nebo za to zaplatí.“ Jak se můžou produkovat cenově dostupné proteiny, které by stačily nasytit svět, a zároveň to udělat pro jejich podniky finančně životaschopné?

Proteinové dilema

V roce 2050 se očekává, že světová populace bude 10 miliard oproti současným 8 miliardám. A těch 10 miliard bude potřeba nakrmit. V současnosti se 40 % světové pevniny využívá pro zemědělské účely. Abychom však byli schopni nasytit svět v roce 2050, musí se to zvýšit na 50 %. A jediný způsob, jak zvětšit pevninu, je odlesňování, což není schůdná možnost. Toto je proteinové dilema. „Jak může odvětví produkovat cenově dostupné proteiny, které by stačily na nasycení světa, a zároveň aby to bylo finančně životaschopné pro jejich podniky? A navíc za nízkou cenu pro planetu. Ale jak toho dosáhneme?"

Odpověď je v datech

Lansbergen je přesvědčen, že data jsou odpovědí. Nejprve se domnívá, že musíme pokračovat s inovacemi, které jsou v současnosti ve hře, například enzymy. Ale také transparentnost a ta by měla být založena na datech. Pomocí údajů lze hodnotový řetězec kontrolovat a sledovat. Dodavatele lze srovnávat s dodavateli, zemědělce s farmáři a výrobce s producenty. Budování a sdílení znalostí by mohlo urychlit tuto cestu udržitelnosti.

Odměna za vynaložené úsilí

Lansbergen zdůraznil, že na této cestě musí být naše společné úsilí odměněno. Vezměte si například zemědělce, kteří potřebují získat slušnou cenu za své produkty, uznání za své úsilí a finanční podporu od institucí. „Spotřebitelé chtějí cenovou dostupnost a kvalitu, ale také chtějí znát ekologický dopad toho, co kupují. Chtějí vědět, že produkt je dobrý pro ně, ale také pro planetu. A to, jak Lansbergen věří, bude hnací silou pro budoucnost.

All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down