02.01.2011 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co nabídl EuroTier 2010 krmivářům

Veletrh EuroTier se konal 16. až 19 listopadu 2010 za účasti 60 % německých a 40 % zahraničních firem, z toho dvanácti českých společností. Byly uděleny 3 zlaté a 18 stříbrných medailí za inovace, z toho čtyři se přímo týkaly výživy hospodářských zvířat.

Veletrh EuroTier se konal 16. až 19 listopadu 2010 za účasti 60 % německých a 40 % zahraničních firem, z toho dvanácti českých společností. Byly uděleny 3 zlaté a 18 stříbrných medailí za inovace, z toho čtyři se přímo týkaly výživy hospodářských zvířat. Podle organizátorů byla loni v Hannoveru největší expozice v dějinách veletrhu – 1900 vystavovatelů z 49 zemí, výstavní plocha 18 ha, počet návštěvníků přesáhl 140 tisíc. Dá se říci že veletrh v Hannoveru je světovou výstavou a zdá se, jako by v Německu a na západ od našich hranic neznali slovo krize.
Mnohačetné vrhy u prasat dávají prostor pro uplatnění nových krmných přípravků a nových přístupů v managementu odchovu mladých selat. Prasnice jen těžko může uživit mnohačetný vrh z vlastních zdrojů, proto je třeba selatům pomoci.
Nuklospray Yoghurt od společnosti Sloten GmbH byl vyvinut jako první krmivo pro selata, které je podle specialistů z firmy Sloten schopno kompletně pokrýt nutriční potřeby mladého organismu. Doporučuje se jeho semi-restringované podávání již od prvního dne života do jednoho týdne před odstavem dvakrát denně. Farmář získá více selat na vrh a také může redukovat potřebu kojných prasnic.
Výrobek má po rozmíchání jogurtovou konzistenci se zvýšeným obsahem sušiny. Tak dochází ke zvýšenému příjmu živin, čímž se i ovlivní užitkovost selat. Zvýšení viskozity příznivě působí na pasáž tráveniny v žaludku, zlepšuje stravitelnost a snižuje výskyt průjmů. Nuklospray Yoghurt snižuje mortalitu selat, zvyšuje příjem krmiva a přírůstky a zjednodušuje přechod na suché krmivo. Jak uvedl Ing. Pavel Grauer ze společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o., která výrobek v ČR prodává, výrobek je i na českém trhu velice úspěšný.
André Damvelt z firmy Sloten je hrdý na stříbrnou medaili, kterou výrobek na veletrhu získal a poukazuje pokus, kde došlo ke zvýšení odstavové hmotnosti selat o 6,4 kg za celý vrh. Navíc selata i po odstavu dosáhly lepších přírůstků, než kontrolní skupina.
Aditivum pro dojnice
Společnost Milkivit – Trow Nutrition Deutschland GmbH přihlásila do soutěže o medaile EuroTieru novou dietní krmnou přísadu Milki CalFix, která zabraňuje vypuknutí mléčné horečky u krav po otelení. Na rozdíl od postupů, které jsou založeny především na mobilizaci vápníku z tělních zásob po porodu, vyvolává redukce kalcia dostupného před otelením stimulaci metabolismu vápníku po porodu. Tento produkt obsahuje vápník ve formě nedegradovatelné v bachoru. Jeho pozitivem je také nulový vliv na celkový příjem krmiva. Výrobek byl oceněn stříbrnou medailí.
Lepší distribuce krmiva
Třícestný mechanický rozdělovník pro sypké krmivo pro prasata představila německá společnost H.–J. Pennemann GmbH. Umožňuje distribuci suchého krmiva ze zásobníku do tří samostatných krmných okruhů na rozdíl od dříve možných dvou. Tato inovace zkracuje čas potřebný pro distribuci krmiva, dosahuje se lepší průchodnosti. Kompaktní design šetří také potřebný prostor a není nutné další přídavné zařízení.
Prekurzor kreatinu
Jednu ze stříbrných medailí si odvezla firma Evonik Degussa GmbH, která představila pro letošní EuroTier doplňkovou látku určenou pro kuřecí brojlery. Jedná se o kyselinu guanidinoacetátovou, prekurzor kreatinu, který je v organismu zvířat přirozeně tvořen a hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu, zejména ve svalech. Produkt pomáhá zlepšovat fyziologické výkonnost zejména u rychle rostoucích brojlerů, jejichž krmivo neobsahuje složky živočišného původu. Vývoj doplňkové látky odpovídá pokroku dosaženém v genetickém potenciálu zvířat v posledních letech a hodí se pro výkrm moderních genotypů brojlerů. CreAmino byla udělena registrace v EU od roku 2009.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down