Proč je důležité vědět, co zvířata dělají, když kolem nich nejsou lidé? Využití umělé inteligence při používání kamer na farmě to může osvětlit. Novější typy mohou detekovat klíčové chování, jako je příjem krmiva, pití, jedinečné pohyby a agresivní aktivity.
Může detekce chování prasat pomocí umělé inteligence, algoritmů učení a rozpoznávání obrazu přesvědčit producenty vepřového masa, aby si do stáje postavili kamery?
Významné využití a investice do vizuálních technologií, jako je rozpoznávání obrazu, kamery, robotika a další měly velký dopad na zemědělský sektor.
Kamery, počítačové vidění a technologie založené na umělé inteligenci mohou sledovat fyzickou aktivitu prasat, vzorce krmení a celkovou agresivitu, takže zemědělci vědí vše o svém stádě. Prasata jsou společenská zvířata, ale jejich chování je založeno na hierarchii. Agrese je součástí behaviorálního repertoáru, který prasata používají k určení hierarchie a řešení sociálních konfliktů ve skupině. V případě skupinově ustájených prasnic je agrese často považována za problém welfare zvířat. Prostřednictvím agresivních aktivit se zvířata často kousají, což způsobuje, že v časem trpí zraněními a stresem.
V současné době poskytují videokamery řízení zdraví hospodářských zvířat inovativní řešení, které pomáhá producentům prasat zlepšit způsob, jakým sledují chování a dobré životní podmínky svých zvířat, což snižuje používání antibiotik.
Výzkumníci z různých zemí Evropy pracují na projektu s názvem Digipig pro zařazení strojového učení pro automatické sledování chování jednotlivých prasat.
Zavedením automatického monitorovacího systému by bylo možné shromáždit více informací o pozitivním a negativním chování prasat, zajistit optimální podmínky v reálném čase na úrovni zemědělského podniku, snížit pracovní zátěž a náklady a zlepšit životní podmínky prasat.
Nová metoda může detekovat chování a kvantifikovat pozitivní blahobyt (hra, průzkum, zkroucení ocasu a vrtění). S implementací digitálního systému se shromáždí více informací o chování prasat (pozitivních i negativních), a tak nad nimi bude farmář mít kontrolu v reálném čase.
Zdroj: Pig Progress
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2022.