26.04.2017 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR přivítá chovatele skotu z Evropy

Ve dnech 27.–29. června bude Česká republika hostit kongres Evropských chovatelů mléčného skotu (EDF). Pořádatelství se ujal Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s. Požádali jsme Doc. Ing. Jiřího Motyčku, CSc., výkonného ředitele Svazu chovatelů holštnýnského skotu o krátký rozhovor na toto téma.

Můžete nám tuto organizaci představit?

Organizace EDF (Evropští chovatelé mléčného skotu) je „klubem“ vizionářských chovatelů mléčného skotu a je platformou pro výměnu nápadů, zkušeností a znalostí na mezinárodní úrovni. Jedná se o nepolitickou a nezávislou organizaci progresivních chovatelů, která je otevřená pro všechny aktivní producenty mléka.

U jejího zrodu stály dvě německé instituce (německá zemědělská společnost DLG) a Thünen-Institut (Spolkový výzkumný ústav pro venkovské oblasti, lesnictví a rybářství), které ve spolupráci s předními evropskými chovateli mléčného skotu založili EDF ve Velké Británii v roce 1990.

Hlavním posláním EDF je vzájemné propojení chovatelů mléčného skotu s dalšími subjekty v odvětví mléka a mléčných výrobků v celé Evropě. Cílem je výměna informací mezi chovateli dojnic založená na skutečných číslech o ekonomice výroby mléka. Dlouhodobým cílem EDF je zahrnout všechny (mléčné) evropské regiony, ale EDF je také otevřen k navázání partnerství s významnými mléčnými oblastmi světa.

Představitelé EDF o organizaci říkají, že jsou klubem zemědělců pro zemědělce. Z toho vyplývá struktura organizace. Více než 70 % z nich musí být aktivní chovatelé mléčného skotu. Pouze do 30 % členů mohou být poradci, vědci, zástupci agropodnikání a další zainteresované osoby. Nejvyšším rozhodovacím orgánem EDF je valná hromada. Volená rada je složena z reprezentantů jednotlivých zemí. Zástupcem ČR v radě je Ing. Josef Diviš ze Selekty Pacov. Všichni volení zástupci musí být aktivními zemědělci. Současné sídlo EDF je v Německu. Do činnosti EDF jsou zapojeni producenti mléka z osmnácti zemí Evropy, Kanady a Austrálie.

Kompletní rozhovor najdete v Našem chovu 4/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down