21.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cremona 2000

Ve dnech 27. až 29. října 2000 se v italské Cremoně konala tradiční, dnes už 55. národní výstava dojeného skotu . Na výstavě bylo možné shlédnout celou řadu plemen, ale naprosto dominantní bylo holštýnské plemeno. Zvířata byla předváděna ve skupinách podle věkových kategorií a z každé skupiny byla vybírána nejlepší zvířata, která postupovala do dalšího kola. Všichni chovatelé měli své favoritky připraveny v bezvadné kondici. Není divu, že jsme jako návštěvníci nevěděli, kam se dříve podívat.

Pohled na nádherně narostlá a bezvadně připravená zvířata skutečně zahřál u srdce. Měli jsme možnost porovnávat především potomky býků ze zámoří (Kanada, USA) a býky italské. V původech starších krav dominovali býci, kteří jsou představiteli tzv. show typu. Tyto krávy pocházely velmi často od chovatelů, kteří se specializují na účast na výstavách a tomu také podřizují výběr býků, které připařují na své plemenice. Byla zde řada krav, které jsou již zkušenými absolventkami mnoha výstav. Krávy se prezentovaly vedle samozřejmě dokonale upraveného zevnějšku především majestátní chůzí a působily na nás jako příslušníci královských rodin. V této skupině krav bylo možné zahlédnout potomky velmi starých plemeníků, jako například legendárního kanadského plemeníka Starbucka (ročník 1979). Vedle Starbucka bylo možno v jejich původech nalézt mnoho jeho synů (kanadský Raider, italský Bookie). Dcery tohoto typu plemeníků vynikaly především mléčným charakterem, tělesným rámcem, hloubkou a šířkou těla a pevnými končetinami. Dcery dalších synů Starbucka (Aerostar, Astre, Prelude) nebyly tak mohutné, ale více funkčního zevnějšku.
Ze starších býků jsme mohli vidět velké počty dcer Blackstara s typicky černým zbarvením, excelentními vemeny a mléčným charakterem. Rovněž Blackstar zde byl zastoupen svými syny, kteří ho poměrně věrně kopírovali a můžeme je stejně jako jeho zařadit mezi představitele určené především pro budování zevnějšku. Nejrozšířenější ze synů Blackstara zde byl Juror, s velkým rámcem, kapacitou, výbornými vemeny a mléčným charakterem. Bohužel je u něho třeba dávat pozor na utváření končetin. Výborně se zde ukázal rovněž další syn Blackstara - italský Benefit. Tento býk je nositelem červené vlohy a proto zde měl vystaveny i dcery se zbarvením RED. Tato zvířata bylo možno považovat za jedna z nejlepších na výstavě. Z dalších býků , kteří byli otci starších krav bych ještě připomenul Lindyho, Thora, Hortona, Chief Marka, Cleituse a Leadmana. Absolutní vítězkou se stala dcera dobře zastoupeného Granda - Del Santo Ametista. Tuto krávu jsme typovali jako vítězku ještě v průběhu výstavy.
Pro potěšení oka byla tedy nejzajímavější právě skupina starších krav, avšak pro nasycení ducha a pro praktickou potřebu informací je daleko důležitější kategorie krav mladších. Tady už bylo možno vidět spíše potomstvo vnuků legendárních býků Starbucka, Blackstara, Cleituse nebo Chief Marka. Asi nejvíce potomstva na výstavě zanechala italská hvězda Arpagone. Tento vnuk Starbucka má dnes již dcery z druhého nasazení, a tak to také bylo na výstavě vidět. Byly to jemné krávy s vynikajícími vemeny, výrazným mléčným charakterem, středním tělesným rámcem, dobrými končetinami a poněkud horší kapacitou. Naproti tomu jeho polobratři Corsaro a Raven měli potomstvo ne tak jemné, s větším rámcem, avšak vemena přestože byla výborná, nedosahovala excelentních kvalit Arpagona. Další z býků s potomstvem z druhého nasazení byl Skywalker s dcerami s vynikajícími končetinami a bezvadnou zadní šířkou vemene. Za vůbec nejlepší kolekci považuji potomky býka Goodtime. Tyto krávy vynikaly dokonalou hřbetní linií, kapacitou, super vemeny a překvapivě pevnými končetinami (i když jde o vnuka Chief Marka). Tento býk spojující krev rodiny Labelleho a Lexuse s krví Chief Markova syna Choice patří jistě mezi světovou elitu. Na konci bylo možno vidět to nejdůležitější - kolekce po současných nejmladších zlepšovatelích. Naprosto vyrovnané skupiny po Star-One a Montu potvrdily jejich komplexní zevnějšek a vhodnost k plošnému využití, neboť produkují potomstvo bez jakýchkoli nedostatků. Příjemným překvapením byl syn Jurora Ford. Tento býk zdědil po svém otci jen to dobré - rámec, mléčný charakter, vemeno a zlepšil Jurorův problém - končetiny. Jde pravděpodobně o prvního významného Jurorova syna na světě s dobrými končetinami.
Závěrem ještě uvedu aktuální fenotypový projev italské populace. V roce 1999 byla na 996 840 uzávěrkách průměrná produkce italských holštýnek 8096 kg mléka, 3,6 % tuku a 3,25 % bílkovin.
Josef Šlejtr,
Natural, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down