Prvoci rodu Cryptosporidium jsou jednohostitelské kokcidie způsobující onemocnění u mladé drůbeže, králíků, telat, kůzlat a jehňat. Přitom za původce kokcidiózy drůbeže jsou označované C. meleagridis, C. baileyi a C. galli.
Zatímco Cryptosporidium meleagridis napadá u kuřat, slepic, krůťat, housat a kachňat, ale také mláďat pštrosů dolní úsek tenkého střeva (zejména krčky slepých střev), Cryptosporidium baileyi bývá lokalizovaná v burse Fabricii, kloace a orgánech dýchacího ústrojí, a Cryptosporidium galli způsobuje infekce žláznatého žaludku. Zmíněné druhy kryptosporidií se mohou vyskytovat také u volně žijících i exotických ptáků, což vzhledem k okamžitě infekceschopným parazitárním zárodkům vyloučeným exkrementy přispívá k rychlému a obtížně kontrolovanému šíření těchto protozoárních infekcí. Jejich eliminaci ztěžuje i skutečnost, že proti nim zatím neexistuje žádný účinný preparát.
V posledním období v parazitologické laboratoři Státního veterinárního ústavu v Praze opakovaně zaregistrovali vůbec poprvé výskyt C. baileyi u jednoletých až tříletých slepic, chovaných tradičním způsobem v malochovech (ve výběhu). Až dosud ve specializovaném pracovišti v pražských Lysolajích nacházeli tento druh nebezpečné kryptosporidie jen v některých chovech brojlerových kuřat, u nichž podle lokalizace endogenních vývojových stadií v napadených orgánech způsobuje tři různé formy onemocnění – respirační, burzální a kloakální. U uhynulých dospělých slepic byl prvok C. baileyi nalezen v respiračních orgánech a podle specialisty SVÚ Praha Ing. Ivana Pavláska, DrSc., ho tak lze zařadit mezi významné původce onemocnění respiračního traktu drůbeže podobně jako například patogeny Mycoplasma gallisepticum, Aspergillus fumigatus, Pasteurella multocyda, Herpesvirus, Coronavirus, způsobujících bakteriální a virové infekce.*
Více se dočtete v časopise Náš chov.