08.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cvičení veterinářů ke zdolávání nebezpečných nákaz

V Heroltovicích na Olomoucku se konalo v tomto týdnu cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2023. Jednotlivé složky dozoru v rámci akce nacvičovali vzájemnou spolupráci pro případy, že se v chovech hospodářských zvířat nebo mezi volně žijícími zvířaty vyskytne nebezpečná nákaza jako jsou africký mor prasat a ptačí chřipka.

V rámci ukázkového dne mohli přítomní hosté vidět například ukázku vyhledávání těl uhynulých divočáků v nepřehledném terénu pomocí termokamery, použití entomologické sady k přesnému určení úhynu nalezeného zvířete či prezentaci různých metod odběru slin nebo krve od živých i uhynulých zvířat.

V rámci SVS fungují dvě pohotovostní střediska pro mimořádné situace, jedno v Brně a druhé v Hradci Králové. Tato střediska ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem, provádí nařízená opatření a zasahují v ohniscích nákaz. Pro tyto účely jsou střediska vybavena i potřebnou technikou, jejíž správné používání a fungování bylo v rámci cvičení také prověřeno. Cvičení jako tradičně probíhá v těsné spolupráci s Veterinární službou Armády České republiky.

Pracovníci Veterinární služby Armády České republiky předvedli zúčastněným vybavení k odchytu zvířat, veterinární péči o zvířata i k provádění polní laboratorní diagnostiky. K vidění byla ukázka dekontaminace zvířat, osob i techniky při zasažení chemickými, biologickými či radioaktivními látkami.

O tom, že je nutné být na krizové situace připraven, se pracovníci SVS přesvědčují v posledních letech opakovaně. V letošním roce byla na území České republiky zatím postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech a byla zaznamenána také řada případů výskytu této nákazy u volně žijících ptáků, zejména racků. Po více jak čtyřech letech se na území České republiky loni v prosinci vrátil africký mor prasat. Vyskytuje se od té doby v populaci prasat divokých v Libereckém kraji.

Zdroj SVS 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down