29.09.2024 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže

Včera bylo v České republice bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Jedná se o chov v obci Myslív na Klatovsku, kde se chovalo přibližně sedmadvacet tisíc různých druhů ptáků, zejména kachen, ale také bažantů, orebic a divokých kachen. V rámci současné vlny ptačí chřipky v tuzemsku tak jde o druhé ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu.

 

Vyšetření ptáků v uvedeném chovu na Plzeňsku potvrdilo výskyt vysoce patogenního subtypu ptačí chřipky H5N1. Na místě byla přijata opatření zamezující šíření nebezpečné nákazy drůbeže a dalších ptáků z chovu.

 

Mezi chovanými ptáky byli také bažanti
Mezi chovanými ptáky byli také bažanti

Přijatá opatření

Podle evropských legislativních pravidel na potlačení šíření viru ptačí chřipky budou zbývající chovaní ptáci utraceni. Následnou dezinfekci v chovech provede najatá odborná firma. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

Ve vyhlášených pásmech je zakázáno pořádat výstavy či burzy ptáků
Ve vyhlášených pásmech je zakázáno pořádat výstavy či burzy ptáků

 

Nepolevovat v prevenci

S ohledem na aktuální nákazovou situací u nás a v Evropě Státní veterinární správa nabádá chovatele drůbeže i dalších ptáků, aby důsledně dodržovali doporučená preventivní opatření. Ta spočívají zejména v zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. Tam, kde nelze ptáky umístit do uzavřeného objektu, je nutné zajistit, aby nedošlo ke kontaminaci vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, kterým se viry ptačí chřipky nejčastěji přenášejí. V tomto případě postačí umístit vodu k napájení a krmivo pod přístřešek, ale nejjistější alternativou je zasíťovat výběh. Vzhledem k tomu, že nejčastějším zdrojem nákazy jsou kachny divoké, doporučuje se zabránit pobytu drůbeže v blízkosti vodních ploch. Při podezření na výskyt nákazy (zvýšený úhyn, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva) je třeba informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down