Data ze stájových systémů pro vyjádření nových fenotypů u dojnic

 Článek se věnuje vyhodnocení záznamů denní aktivity, tělesné hmotnosti a dojivosti u prvotelek českého strakatého a holštýnského skotu, chovaných v letech 2007–2016 na experimentální farmě VÚŽV. Pro každou dojnici byla sestavena křivka predikované užitkovosti a dopočten rozptyl odchylek skutečné od predikované užitkovosti.

Na základě proměnlivosti denních záznamů bylo definováno šest ukazatelů, pro každou vlastnost a krávu její variance a variance odchylek užitkovosti. Byla posouzena fenotypová vazba těchto ukazatelů s vlastnostmi, které souvisejí s plodností, zdravím a celoživotní užitkovostí dojnic. Byly zjištěny významné nepříznivé vazby mezi proměnlivostí založenou na denních záznamech a délkou reprodukčních intervalů (inseminační interval, servis perioda, mezidobí), mezi proměnlivostí aktivity a počtem dožitých laktací; mezi proměnlivostí tělesné hmotnosti a výskytem klinické mastitidy a nemocí paznehtů u holštýnských prvotelek, a mezi proměnlivostí denních nádojů a dojivostí v 1. laktaci. Denní záznamy aktivity, hmotnosti a nádoje v sobě obsahují informaci o plodnosti, zdraví a dlouhověkosti zvířat, což umožňuje jejich kombinované využití při šlechtění na zlepšení funkčních znaků dojeného skotu.

 Materiál a metodika

Hodnocený soubor zahrnoval 178 tis. záznamů o denní aktivitě, dojivosti a živé hmotnosti měřených v letech 2007–2016 do 350 dnů laktace u 685 prvotelek, z toho 187 českého strakatého (C) a 498 holštýnského (H) plemene. Krávy byly dojeny dvakrát denně (3:00 a 15:00) v tandemové dojírně. Při nástupu na dojírnu byly váženy na průchozích tenzometrických vahách. Pohybová aktivita byla snímána průběžně pomocí senzoru umístěného na obojku zvířete. Data byla automaticky zaznamenávána pomocí softwarového programu AfiFarmTM (S. A. E., Afikim Izrael), pro hodnocení byly použity denní souhrny pro aktivitu a nádoj a denní průměry pro živou hmotnost. Pro každou vlastnost byl pomocí metody polynomiální regrese definován predikční model umožňující výpočet očekávané denní užitkovosti. Pro každou dojnici a vlastnost byly stanoveny odchylky denní užitkovosti od užitkovosti očekávané. Následně bylo definováno 6 indikátorů založených na proměnlivosti sledovaných vlastností, resp. proměnlivosti jejich odchylek od očekávané užitkovosti.

 Výsledky a závěr

Zjištěné hodnoty fenotypových korelací ukazují, že denní záznamy aktivity, tělesné hmotnosti a nádoje v sobě nesou informaci o funkčních vlastnostech dojnic. Větší kolísání indikátorů bylo spojeno s horší odezvou zvířat na nepříznivé vlivy prostředí, která se projevila horší plodností, vyšším výskytem mastitidy a vyšší pravděpodobností vyřazení po 1. laktaci. Kombinace indikátorů založených na proměnlivosti denně měřených znaků by umožnila vyjádřit objektivní hodnotu pro výběr zvířat s předpokladem dobré celoživotní odolnosti a efektivní užitkovosti s výhledem jejího využití v genomické selekci.

Celý článek v NCH 9/2024.*

Ing. Eva Kašná, Ph.D., Ing. Ludmila Zavadilová, CSc., Ing. Zuzana Krupová, Ph.D., oddělení genetiky a šlechtění HZ, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down