30.10.2009 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Datum pro svatby i přehlídku býků

Magické datum 9. 9. 2009 si ke svému zásadnímu životnímu kroku zvolilo tolik novomanželů, že je zámky, radnice a kostely ani nestačily oddávat. Pro svoji každoroční přehlídku býků dojených, kombinovaných i masných plemen si toto datum zvolila i firma Natural. A její návštěvníci rozhodně nepřišli zkrátka.

Návštěvníci letošního býčího dne měli možnost vidět celkem 21 býků plemen fleckvieh, jersey, hereford, limousine, charolais, belgické modrobílé, aberdeen angus, masný simentál, wagyu a holštýn.

Strakaté plemeno

Jako první byl předveden testant Redon HEL-70. Tento příslušník plemene montbeliard se podle slov komentátora Ing. Josefa Šlejtra narodil v ZOD Vilémov po importu embrya z Francie. Prošel úspěšně odchovnou plemenných býků v Bohdalci s přírůstkem 1457g. Heron sám vyniká výborným užitkovým typem, rámcem, osvalením a dobrými končetinami. „Je synem špičkového francouzského otce býků Redona, který je vynikajícím zlepšovatelem mléčné produkce, obsahu mléčných složek, snižuje obsah somatických buněk v mléce, zlepšuje plodnost dcer a jejich dlouhověkost. V neposlední řadě je výrazným zlepšovatelem zevnějšku a to jak tělesných rozměrů a osvalení tak utváření končetin a vemen,“ uvedl Ing. Šlejtr. V pozici otce matky stojí podle jeho slov současný nejlepší francouzský doprověřený býk plemene montbeliard ve Francii Natif. Jeho sperma nebylo dostupné v ČR a jeho vnuk Heron tak představuje jednu z mála možností, jak se dostat ke genům tohoto plemeníka. Také mateřská strana Heronova rodokmenu je zajímavá. Matka i matka matky jsou úspěšnými výstavními krávami.
Druhým předváděným býkem byl čekatel Girold MOR 170. Narodil se po přenosu embrya ve významném českém chovu Agronea Polička. Jeho otcem je fleckvieh plemeník Morold, výrazný zlepšovatel obsahu mléčných složek a exteriéru. Matka je velmi výkonnou dcerou Pickela (13 500 kg mléka) s výborným zevnějškem, hlavně fantastickým vemenem EX 93. Vlastním bratrem této krávy je REZ-368, který má již druhou vlnu dcer a ještě dnes má plemennou hodnotu za vemena 133. Přednostmi býka REZ-368 jsou také dlouhověkost s plemennou hodnotou 123, plodnost dcer 126 a utváření končetin 117. „Od Girolda si slibujeme velmi ziskové potomstvo s vysokou užitkovostí spojenou s dobrým zdravím a tedy i nízkými náklady,“ řekl Josef Šlejtr.

Prověření býci

V této kategorii zaujal asi nejvíce nový zlepšovatel Dream BA-100. Jeho otcem je rakouský Dionis a matkou špičková matka býků z Krásné Hory, která nadojila více než 90 000 kg mléka. Její matka je zároveň matkou známého otce býků HG-141. „Dcery Dreama zaujmou na první pohled velmi dobrou dojivostí. Jsou přiměřeně osvalené, s dobrými suchými končetinami a výbornými vemeny. Asi největší předností vemene je kromě jeho pěkného polovejčitého tvaru výborné rozmístění předních struků. Dream má výbornou vlastní plodnost i plodnost dcer, lze jej využít i pro inseminaci jalovic. Také nese genetický typ pro kappa kasein BB,“ sdělil Ing. Šlejtr.
Tradiční tečku za předváděním strakatých býků udělal nejlepší geneticky bezrohý býk na světě Ralmesbach RAD-158. Ralmesbach se využívá u nás i v Německu a Rakousku pro produkci embryí i jako otec býků. O jeho inseminační dávky je enormní zájem a býk nyní již obtížně vykrývá tuto rostoucí poptávku.
Svého zástupce na pracovní přehlídce mělo i plemeno jersey. Předváděn byl mladý plemeník Medard JMA 2. Medard se narodil na ŠZP Lány. Představuje nový nepříbuzný, plně dánský původ. Jeho otec DJ Michel je zlepšovatelem především obsahu bílkovin, plodnosti dcer a utváření končetin. Matka vyniká celkově velmi pěkným zevnějškem. Medard je nositelem genetického typu pro kappa kasein BB.

Masná plemena

V programu přehlídky býků následovala prezentace masných plemen, kterou komentoval ředitel firmy Natural Ing. Jan Štráfelda. Již v úvodu jeden ze zakladatelů Českého svazu chovatelů masného skotu a průkopník chovu krav bez tržní produkce mléka u nás popsal hlavní trend: „Natural staví svůj program téměř výhradně na českém národním selekčním programu masných plemen. Precizní vedení plemenných knih, ověření paternity býků před vstupem do odchovny, nezávislí inspektoři svazu provádějící kontrolu užitkovosti, kvalitní test vlastní užitkovosti v odchovnách uznaných ministerstvem a odhad plemenných hodnot jsou zásadní pilíře tohoto systému. Natural pak nakupuje ty nejlepší z nejlepších býků z odchoven a nelituje peněz v aukcích. Nákup inseminačních dávek masných býků pro použití v užitkovém i převodném křížení tak stále roste,“ pochlubil se Ing. Štráfelda.
Stále většího rozšíření dosahují na tuzemském trhu i programy pro čistokrevnou plemenitbu jednotlivých masných plemen zejména s důrazem na genetickou bezrohost. Naprosto překvapující informaci podal Jan Štráfelda o exportech: „Býci masných plemen se podílí na firemním exportu do 16 zemí nadpoloviční většinou. Navíc pomáhají otevírat dveře do nových exportních teritorií - dominují např. trhu v Polsku, Švýcarsku nebo Litvě.

Od hereforda po wagyu

Návštěvníci chovatelského dne mohli spatřit sedm masných býků různých plemen. „Hereford Lum HRF-316 disponuje excelentní plemennou hodnotou 136 a přesvědčuje diváky, že rozhodně svým rámcem zasahuje mezi býky největších plemen. Geneticky bezrohý limousine Vigny ZLI-535 má francouzský rodný list. Působil na přihlížející chovatele jako kompaktní, mohutně osvalený býk velkého rámce. Rovněž geneticky bezrohý charolais Jock ZCH-556 potěšil své příznivce, kteří uznávají snadné porody i při jeho použití na jalovice. Tento již osmiletý plemeník má své potomstvo ve dvanácti zemích Evropy a jeho 80 000 prodaných dávek hovoří za vše,“ komentoval ředitel firmy.
Belgický modrobílý býk Lorenc podle jeho slov přicestoval jako embryo ze země původu a byl odchován v Chýšti. Lorenc ZBM-223 vyniká osvalením i rámcem. „I v Belgii najdeme pouze několik býků, kteří by se s Lorencem mohli srovnávat. To řekl prezident belgické plemenné knihy, když při své návštěvě Lorence posuzoval,“ konstatoval Ing. Štráfelda. Natural představil ještě geneticky bezrohého homozygota masného simentála Prima ZSI-507 z rodinné farmy Chytkových a červeného anguse Paul Red ZAA-682.
Defilé masného programu ukončil exotický býk plemene wagyu Wagus WAG-001. Toto rustikální japonské plemeno má enormní mramorování masa. V Japonsku je krmná dávka živinově chudá a proto se na podporu digesce býkům ve výkrmu podává v nápoji pivo. „Býk k nám přišel díky aktivitě ERC Mětice, který importoval embrya a takto vyprodukovaného býka umístil na ISB Hradištko,“ informoval ředitel společnosti.

Plemeno holštýn

Poslední třetina přehlídky patřila tradičně holštýnskému plemeni. Nejmladším předváděným holštýnem byl býk Maxim NXA-781 ze ZD Krásná Hora. Jeho otcem je podle slov hlavního šlechtitele Ing. Šlejtra americký Baxter s výborným plemennými hodnotami pro exteriér, ale i dobrými plemennými hodnotami pro mléko a dlouhověkost. Matkou je pak výstavní kráva Foreta, která se v Krásné Hoře narodila po importu embrya z USA. Foreta během svého života stále zlepšuje hodnocení svého zevnějšku. Jako prvotelka dosáhla 84 bodů, na druhé laktaci postoupila na hodnotu VG 87, na třetí laktaci EX 90 a na téže laktaci byla ještě jednou přehodnocena na EX 93. „To je nejvyšší hodnocení mezi živými krávami v ČR a druhé historicky nejvyšší za ostřetínskou Stodolou EX 94,“ uvedl Šlejtr.
V pořadí druhým předváděným byl geneticky bezrohý býk Letter P NEA-769. Jeho otcem je dánský T Peter, jehož největšími přednostmi jsou složky, končetiny, vemena, plodnost dcer a dlouhověkost. Matka se narodila v ZOD Vilémov pro importu embrya z USA a pochází ze stejné rodiny krav jako známý otec býků Formation.
Následoval testant Luka NEA-784. „Pochází z hvězdné kombinace býků Ramos x Oman. Jeho matka Ostretin Petunia 1 VG 88 se chová v Zemědělské společnosti Ostřetín a pochází z francouzského embrya. Ze stejné rodiny je i býk Ozzie, který stál na prvním místě amerického žebříčku TPI. Ostretin Petunia 1 VG 88 vyniká vysokou produkcí, pevným zdravím a velmi dobrým zevnějškem. Za zmínku stojí zejména hodnocení jejího vemene EX 90,“ sdělil komentátor. Ze stejné krávy byl předveden ještě jeden její syn, geneticky bezrohý Kottawa P NEA-669 po americkém Ottawovi.
Prvním předváděným zlepšovatelem byl syn Omana Iman NEA-356. „Narodil se na farmě Josefa Němce ze Zábeštní Lhoty, ale rodina tohoto býka má kořeny v USA u známé krávy Cooks-Valley Rotate Bluebil EX 93,“ sdělil řečník. Iman je typickým synem Omana s velmi dobrou produkcí mléka s dobrými složkami, průměrným exteriérem, ale výborným vyjádřením znaků fitness (plodnost, obsah somatických buněk, porody, dlouhověkost).
Hamar NEA-228, další zlepšovatel ze selekčního programu Naturalu, nabízí především vysokou plemennou hodnotu pro mléko, končetiny a vemena. Je synem Mortyho z americké rodiny Glen-Toctin Fatal Leeza VG 88.
Posledním předváděným plemeníkem byl stejně jako v loňském roce Garton NXA-179. Garton je mezinárodně prověřen a je oblíben především pro vysoký obsah mléčných složek a špičkové plemenné hodnoty pro upnutí vemene. Jeho schopnost zlepšit hloubku vemene a přední upnutí je hojně využívána v korekčních připařovacích plánech. Garton je synem RC Marshalla z veleúspěšné rodiny Alexis a nese genetickou dispozici pro kappa kasein BB.

Klíčové informace:

• V prostorách firmy Natural v Hradištku pod Medníkem bylo pro chovatelský den zvoleno magické datum 9. 9. 2009.
• Návštěvníkům se představili býci plemene holštýn, strakatých a masných plemen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down