Dávkovací stanice Dry.Sec firmy Weda získala stříbrnou cenu DLG Innovation Award. Podle Německé zemědělské společnosti je pro ocenění rozhodující hospodářský význam pro praxi, pracovní výkon, kvalita práce a funkční bezpečnost. Dále se berou v úvahu pozitivní účinky na dobré životní podmínky zvířat, jakož i na environmentální a energetickou situaci.
Velká radost zavládla ve společnosti WEDA Dammann & Westerkamp GmbH se sídlem v Luttenu, Dolní Sasko. Specialista na chov prasat získal za stabilní zařízení, krmnou a klimatizační techniku ocenění DLG Innovation Award za stanici Dry.Sec.
Přesné dávkování
Ve výrobních závodech pro larvy hmyzu může dojít k nesprávnému dávkování, v důsledku čehož se mladé larvy utopí v substrátu, pokud je příliš tekutý. S nově vyvinutou dávkovací stanicí Dry.Sec je možné plně automatické, rychlé a přesné dávkování suchého organického materiálu.
Zpracování krmiva na buničině
V procesu krmení larev černé mouchy se krmivo zpracovává na kaši a plní se do krabic. Mladé larvy jsou umístěny nahoře a pak krmivo žerou. Zde je důležité, aby vedlejší produkty, jako jsou různé druhy zeleniny a ovoce, byly nakrájeny na méně než 3 milimetry, zpracovány a smíchány.
Vysoký obsah sušiny a stále tekutý
Substrát by měl mít vysoký obsah sušiny a stále zůstat tekutý, aby mohl být dávkován přesně a rychle. Pokud je však obsah kapaliny příliš vysoký, mladé larvy se mohou utopit v substrátu.
Ke kapalné hmotě se přidává suchý materiál nově vyvinuté dávkovací stanice. Dry.Sec přesně doplňuje suchý organický materiál. Novinkou je, že se ke kapalné hmotě přidává suchý materiál.
Ztráty mladých larev se snížily
Výhody tohoto řešení jsou zřejmé. Pokud je v krmivu vyžadována vyšší sušina, lze toho dosáhnout s přesností na gram díky Dry.Sec. Přidáním malého množství suchého krmiva lze zkrmit veškerý požadovaný obsah sušiny. Další výhodou je, že při vyšším obsahu sušiny v krmivu se musí v konečném procesu výkrmu odpařit méně vlhkosti. To šetří energii. Dry.Sec tak vede k bezpečnému výkrmu mladých larev a bezpečnému managementu, protože enormně snižuje ztráty mladých larev pro následné krmen např. prasat.*
Podle tiskové zprávy WEDA