28.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dávkování pastvy bez účasti farmáře

Společnost Lely představila svoji poslední novinku – revoluční automatický pastevní systém Voyager. Setkání se zástupci jejích center a partnerů společnosti se uskutečnilo v příjemném prostředí nizozemského Aalsmeerderburgu. Do posledního okamžiku nikdo z pozvaných netušil, jakou novinku se chystá Alexander van der Lely odtajnit.

Pasoucí se skot je velmi vybíravý, pokud jde o kvalitu pastevního porostu. Vybírá si rostliny co nejchutnější a ty méně chutné nechává na konec nebo je na pastvinách často zanechá. Nespasený porost je potom udupáván a znečišťován výkaly, čímž se snižuje efektivita využití pastvy. Mezi velikostí pastevní plochy a množstvím nespasené a znečištěné píce je přímá úměra.
Společnost Lely vyvinula ve spolupráci se svými klienty pastevní systém Voyager, který umožňuje dávkování pastvy bez přítomnosti farmáře. Je to systém vhodný jak pro farmy s konvenčním, tak i automatickým dojením. V zemích, jako jsou Nizozemsko a Dánsko, kde jsou krávy většinu pastevního období venku na pastvinách, bude tento systém farmáři jistě brzy přijat a využíván. Umožňuje totiž dávkovat zvířatům přesně určené množství píce během dne. Pastevní porost tak bude mnohem efektivněji využit.
Systém Voyager se skládá ze dvou samostatných mobilních robotů, které jsou vybaveny solárními panely, jimiž se dobíjí baterie. V nich naakumulovaná energie je potom využita pro provoz robotu v období s nedostatečným slunečním zářením. Vzájemná komunikace robotů je umožněna pomocí Bluetooth. Mezi roboty je natažen drát, který je pod proudem. Díky navijáku na jednom z robotů zůstává drát stále natažený. Každý z robotů je připojen k trvalému oploceni (vodicímu drátu), čímž je zajištěno, že budou přesně kopírovat tvar pastviny.
Podle potřeby a možností si farmář naprogramuje, kolik metrů pastviny za den má být dojnicím zpřístupněno. Dojnice mají k dispozici vždy jen určitý pás čerstvé píce, ta je intenzivněji spásána a snižuje se tak podíl nedopasků. Systém Voyager lze využít například i k přihánění zvířat z pastvy ke stáji.
Součástí prezentace bylo i představení nového loga a sloganu společnosti. Live Life Lely neboli Žijte život podle Lely. Je to krédo, které v sobě ukrývá snahu společnosti nabízet svým klientům stále nové a modernější vybavení pro zemědělskou výrobu, které by přispělo ke zlepšování finančního i sociálního prospěchu zákazníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down