V čísle Našeho chovu 1/2017 jsme uveřejnili první díl článku o dědičnosti zbarvení ovcí. Druhá část pokračuje ve výčtu lokusů (genů) ovlivňujících výsledné zbarvení.
Lokus Ph (Pigmented head – pigmentovaná hlavy)
Aliev a Rachkovsky (1986) popsali sérii alel na tomto lokusu v pořadí podle dominance. Jsou to alely (PhAll - Afghan letal, afghánská letální, PhT – turkysh, turecká, Php – persian, perská).
Alela PhAll stojí v sérii na prvním místě a je dominantní nad všemi ostatními alelami na tomto lokusu. Homozygoti jsou úplně bílí a v důsledku gastrointestinálních abnormalit brzy po narození hynou. Heterozygoti mají pigmentovanou srst a pigmentovaný mulec, pigmentované malé oční skvrny a konečky uší a malé skvrny na kolenou a v ohbí pod kolenem.
Alela PhT nevykazuje též typicky černou hlavu. Homozygoti mají tyto pigmentované část: nos a konce končetin a oční skvrny. Heterozygoti jsou označováni jako strakáčci, kteří kromě částečně zbarvených hlav mohou na těle vykazovat menší počet malých odznaků.
Alela Php je recesivní a tvoří typické zbarvení ovcí, a to s bílou vlnou na těle a více či méně černou hlavou, která může přesahovat na krk a až po plec. Do plemen s tímto typem zbarvení řadíme jihoafrické plemeno dorper, somálské a perské, všechna jsou tlustoocasá s využitím masné produkce. Plemeno dorper je ovce s vlnou, která líná a nemusí se stříhat. Byla vyšlechtěna v Jižní Africe křížením plemen somálská a perská a mají srst. Obě plemena jsou dokonale přizpůsoben tropickým oblastem se suchým podnebím. Rozdíly ve zbarvení hlavy mezi všemi třemi plemeny jsou patrné z fotografií.
Prof. Ing. Václav Jakubec, DrSc.
Kontakt: vaclavjakubec@seznam.cz
Celý článek najdete v Našem chovu 3/2017