20.03.2017 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dědičnost zbarvení ovcí (II.)

V čísle Našeho chovu 1/2017 jsme uveřejnili první díl článku o dědičnosti zbarvení ovcí. Druhá část pokračuje ve výčtu lokusů (genů) ovlivňujících výsledné zbarvení.

Lokus Ph (Pigmented head – pigmentovaná hlavy)

Aliev a Rachkovsky (1986) popsali sérii alel na tomto lokusu v pořadí podle dominance. Jsou to alely (PhAll - Afghan letal, afghánská letální,  PhT – turkysh, turecká, Phppersian, perská).

 

Alela PhAll stojí v sérii na prvním místě a je dominantní nad všemi ostatními alelami na tomto lokusu. Homozygoti jsou úplně bílí a v důsledku gastrointestinálních abnormalit brzy po narození hynou. Heterozygoti mají pigmentovanou srst a pigmentovaný mulec, pigmentované malé oční skvrny a konečky uší a malé skvrny na kolenou a v ohbí pod kolenem.

 

Alela PhT nevykazuje též typicky černou hlavu. Homozygoti mají tyto pigmentované část: nos a konce končetin a oční skvrny. Heterozygoti jsou označováni jako strakáčci, kteří kromě částečně zbarvených hlav mohou na těle vykazovat menší počet malých odznaků.

 

Alela Php je recesivní a tvoří typické zbarvení ovcí, a to s bílou vlnou na těle a více či méně černou hlavou, která může přesahovat na krk a až po plec. Do plemen s tímto typem zbarvení řadíme jihoafrické plemeno dorper, somálské a perské, všechna jsou tlustoocasá s využitím masné produkce. Plemeno dorper je ovce s vlnou, která líná a nemusí se stříhat. Byla vyšlechtěna v Jižní Africe křížením plemen somálská a perská a mají srst. Obě plemena jsou dokonale přizpůsoben tropickým oblastem se suchým podnebím. Rozdíly ve zbarvení hlavy mezi všemi třemi plemeny jsou patrné z fotografií.

     Prof. Ing. Václav Jakubec, DrSc.

Kontakt: vaclavjakubec@seznam.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 3/2017

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down