18.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Děláme to, co dává smysl

Zemědělská akciová společnost Mžany hospodaří nedaleko Hradce Králové na zhruba 1795 hektarech zemědělské půdy, z níž připadá 1640 ha na půdu ornou a zbylou výměru představují trvalé travní porosty. Zabývají se kombinovanou zemědělskou výrobou.

Jak sdělil předseda představenstva Ing. Luděk Homoláč, Ph.D., zdejší půdně-klimatické podmínky dávají předpoklad vyšším výnosům ve velmi dobré kvalitě. „Loňský rok nás při sklizni obilnin ale potrápilo počasí. Žně byly kvůli vysokému úhrnu srážek zdlouhavé, což se negativně odrazilo na výnosech i kvalitě produkce, například v potravinářské kvalitě jsme sklidili pouze 10 % pšenice,“ uvedl Ing. Homoláč.

Každý zná Mžany

Snad každý chovatel nejen strakatého skotu zná Mžany. Nejen jako místo, kde se již tradičně koná Zemědělský den, ale také jako podnik s vynikajícími výsledky v chovu českého strakatého skotu. Aktuálně chová podle slov hlavního zootechnika Ing. Jiřího Tanečka podnik 580 krav s průměrnou roční užitkovostí převyšující 9000 litrů mléka na kus. „Konkrétně to bylo 9108 litrů a 674 kilogramů tuku a bílkovin, což představuje meziroční nárůst o 34 kg tuku a bílkovin,“ upřesnil Ing. Homoláč. Velmi dobré výsledky má chov i z hlediska masné užitkovosti, a v neposlední řadě v produkci plemenných býků.

Ing. Luděk Homoláč, Ing. Otakar Švec a Ing. Jiří Taneček (zleva) si pochvalují zlepšení odchovu telat
Ing. Luděk Homoláč, Ing. Otakar Švec a Ing. Jiří Taneček (zleva) si pochvalují zlepšení odchovu telat

Chov sumečka

Chovu chutné a zdravé ryby – sumečka afrického se podnik věnuje od roku 2018
Chovu chutné a zdravé ryby – sumečka afrického se podnik věnuje od roku 2018

Mezi méně tradiční komodity produkované v ZAS Mžany patří sumeček africký. „Od roku 2018 budujeme akvakulturní chov sumečka afrického v zemědělském areálu Stračov. Zde jsme využili vzniklého brownfieldu pro chov ryb a následnou výstavbu zpracovny ryb. Ta je vybavena fotovoltaickými články pro získání čisté energie. Ekonomicky a ekologicky hospodaříme s vodou, voda se recirkuluje, zaručuje tak udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí, přirozeně se čistí bakteriemi a mikroorganismy v biologickém filtru. Odpadová voda, kterou tvoří pouhé 1 až 2 procenta za den, se využívá na zavlažování a k organickému přihnojení. Z odpadu vzniklého zpracováním ryb vzniká přírodní hnojivo, které se míchá v místní kompostárně. Hnojivo používáme na vlastních pozemcích a snižujeme tak použití minerálních hnojiv. Díky nádržím s cirkulující vodou, která se čerpá z podzemních vrtů, dosahuje náš chov vysoké kvality. Za náš produkt jsme v soutěži Regionální potravina získali cenu Hejtmana Královéhradeckého kraje a také označení KLASA," sdělil Ing. Homoláč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down