31.01.2024 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Děláme to, co nás baví

Před několika měsíci spustila ve Stošíkovicích u Znojma společnost ADDICOO GROUP, s. r. o., výrobní linku na produkci esterů organických kyselin – aditiv pro živočišnou výrobu, které zvyšují užitkovost. Zeptali jsme se na podrobnosti jednatelů společnosti Ing. Bohumíra Šimerdy a Ing. Petra Šafránka.

Proč jste se rozhodli, že budete zřizovat linku na vlastní výrobu esterů?

To má širší souvislosti. Jak asi víte, naše společnost navazuje na činnost firmy Delacon Biotechnik ČR. V minulosti jsme distribuovali fytogenní přípravky, výrobky na prevenci a potlačení salmonel v krmných směsích, vyvazovače mykotoxinů, živé kvasinkové kultury a jiné. Vždy jsme ale hledali nové cesty. Někdy před dvaceti lety se na trhu začaly objevoval kalcium-sodium-butyráty, a ukazovali slibné přínosy. My jsme se v roce 2006 dostali jsme se také ke zdroji kyseliny máselné ve formě estrů kyseliny máselné, což se nám zdálo jak další posun ve vývoji těchto aditiv. Na tu ale trh nereagoval žádnou poptávkou, proto jsme se rozhodli, že nakoupenou zásobu v podstatě rozdáme našim zákazníkům.

Zajímavé řešení. Jak to dopadlo?

Když jsme od zákazníků – chovatelů prasat a drůbeže – zjistili výsledky, byly všude patrné pozitivní efekty. Začaly jsme se ptát, proč to funguje. Časem se ve spolupráci s univerzitními pracovišti povedlo rozklíčovat mechanismus působení. Následně jsme hledali, které esterové vazby jsou pro nás důležité a efektivnější.

Takže s estery intenzivně pracujeme asi od roku 2006, nakupovali jsme je od dodavatelů a široce testovali. Stále více nám bylo jasné, že potřebujeme mít pod kontrolou jejich kvalitu. Již jsme věděli že i estry jiných kyselin jsou neméně zajímavé.

Celý rozhovor najdete v Našem chovu 2/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down