25.10.2000 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den českého strakatého skotu

Čtvrtek na výstavišti patřil chovatelům českého strakatého skotu. Celkem bylo předvedeno více než 30 krav a prvotelek. Úvodní slovo patřilo řediteli Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Jaroslavovi Vetýškovi, Csc. a přehlídku provázel slovem šlechtitel Svazu ing. Antonín Krejčíř.

Hodnocení bylo zcela v režii bonitéra Svazu ing. Luboše Novotného. V kategorii mladých krav zvítězila prvotelka z Příkosické zemědělské a. s. po otci REZ 316, který pochází ze ZD Krásná Hora. Plemenice se narodila 19. 5. 1998 a otelila 20. 6. 2000. Hodnotitel ji vyzdvihl jako rámcové zvíře, hluboké s prostorným pevně upnutým vemenem a struky ideálními pro strojní dojení. Suché nohy vynikala ideálním postavením. Příkosická zemědělská společnost, ze které pocházela, hospodaří na 4500 ha zemědělské půdy. Příkosičtí jsou významnými producenty plemenného materiálu, od roku 1993 prodali do odchoven 98 býčků, z nichž bylo 25 vybráno do plemenitby. Hlavní zootechnik společnosti ing. Švehla považuje za největší problém nejistotu v cenách: „V EU znají ceny, které budou v roce 2005“. Na dalších místech se umístily prvotelky z Agrochovu Kasejovice – Smolivec a VOD se sídlem v Kameni. Jako vítězná starší kráva byla vyhlášena plemenice ze ZD Krásná Hora, která se stala rovněž šampionkou plemene. Kráva se narodila 26. 6. 1996, po otci HG 011. Výběr zdůvodnil bonitér tím, že jde o zvíře vysoké, široké, s dobrým postavením nohou, kapacitním vemenem pevně upnutým a ideálně postavenými struky. ZD Krásná Hora n. Vltavou je již mezi chovateli pojmem, z chovu 800 dojnic vzešla již celá řada býků zlepšovatelů. Na dalších místech se umístily krávy z Agrodružstva Načeradec a ze Zemědělského družstva Opařany.
Vítězná kolekce krav pocházela z Agrodružstva Načeradec. V podniku chovají celkem 360 krav, z nichž čtvrtina je plemene české strakaté. Tyto plemenice dosahují průměrné užitkovosti 8013 kg mléka s 3,4 % bílkovin.
Majitelem vítězné kolekce jalovic je Družstvo Agra Březnice. Kráva s nejvyšší mléčnou užitkovostí za maximální laktaci patřila Školnímu statku Hořice. Šlo o dojnici narozenou 7. 8. 1996 po otci UF – 006 BOYS LE VIN, jehož lze označit podle ing. Krejčíře jako býka století. Plemenice nadojila na maximální II. laktaci za 273 dní 10529 kg mléka s 3,39 % bílkovin a 4,11 % tuku. Na školním statku chovají 250 kusů skotu v tradičních stájích, z toho je 120 krav, jejichž užitkovost dosáhla 7130 kg mléka a 3,42 % bílkovin. Výčet nejúspěšnějších uzavírá kráva s nejlepším vemenem ze Zemědělské a. s. Koloveč, narozená 10. 6. 1997 po otci UF – 005 CANTADOU. Společnost chová 680 krav a 36 % tržeb firmy tvoří příjmy za mléko. Ani v kritickém roce 1999 se neocitli ve ztrátě.
Součástí představení jednotlivých zemědělských podniků se staly i zajímavé názory představitelů firem. Jako červená nit se vlekla názory problematika požadavku hodnocení mléka podle % bílkovin a hodnocení jatečných zvířat podle systému SEUROP. Ing. Krejčíř upozornil na jiný problém v oblasti šlechtění: „otcové býků a dcer se podílí 65 % na genetickém zisku. Rozsah testace by měl být na úrovni 25 %,“ uvedl. Dnes podle něho v této oblasti se vyskytují problémy a je dosahováno maximálně 17 % podílu býků testantů na I. inseminacích krav

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down