Zahájení provozu v nové produkční stáji pro skot ve Rváčově, kterému ve druhém srpnovém pátku předcházelo její slavnostní otevření, přilákalo početnou skupinu účastníků, tvořenou zejména chovatelskou veřejností, ale i odborníky z výzkumných pracovišť a dalšími zájemci. Majitel farmy - akciová společnost Zeos Lomnice si od tohoto kroku slibuje zefektivnění výroby mléka, která je hlavní disciplínou provozované živočišné výroby.
Jak již bylo řečeno v úvodu, nosným programem živočišné výroby podniku Zeos Lomnice, a. s. je výroba mléka. S roční dodávkou více než šesti miliónů litrů patří k největším producentům mléka v regionu Libereckého kraje.
Z celkového počtu 2700 kusů převážně kombinovaného skotu má akciová společnost hospodařící v katastrálním území okresního města Semily ve stavech v průměru 900 dojnic. Produkční stádo reprezentované z jedné čtvrtiny krávami holštýnského skotu a většinovým podílem dojnicemi českého strakatého plemene je momentálně ustájené na třech střediscích – ve Rváčově, Syřenově a v Nové vsi. Vedle produkce mléka se chovatelé zabývají ještě odchovem zástavového skotu.
„Naše specializace vyžadovala kompletní modernizaci provozu, první fázi jsme odstartovali v Syřenově. Dnešním slavnostním otevřením produkční stáje ve Rváčově jsme udělali velký krok k efektivnější výrobě mléka. K tomu však musím říci, že velkou zásluhu na tom mají stavební firma Jastav, s. r. o., dále akciová společnost Farmtec, která dodala stájovou technologii a firma Kamír & Co, s. r. o., jenž zajistila kompletní vybavení rybinové dojírny s dvakrát deseti místy,“ řekl mimo jiné během svého vystoupení předseda podniku Ing. Jiří Lacina.
Standardnímu vybavení moderní průjezdné stáje s boxovým ustájením dominují silné gumové matrace s trojitou vrstvou, které zlepšují pohodlí zvířat. Na povrchu v zadní části sešikmené matrace jsou drážky pro snadnější odvod tekutin. Technologickou novinkou moderní stáje pro 358 dojnic je nainstalovaný přiháněč v čekárně pro dojnice před dojírnou. Podle předsedy podniku Ing. Jiřího Laciny jde o první typ elektromotorem ovládané kovové brány, která za sebou dovede při zpáteční cestě také stahovat kejdu z podlahy.
Více se dočtete v zářijovém číslu časopisu Náš chov