30.06.2022 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den skotu na škole v Třebíči měl úspěch

Při příležitosti třídenních oslav výročí založení Vyšší odborné školy a Střední školy veterinární,
zemědělské a zdravotnické v
 Třebíči se čtvrtek 16. června stal Dnem skotu. Pohár za nejlepší tým putoval pro žáky SZŠ a SOU chladicí a klimatizační techniky v Kostelci nad Orlicí, titul Nejlepší stračena 2022 získala od odborné poroty kráva na první laktaci po otci Rickon z DVP družstva Pyšel.

Žáci středních škol se na tento den chystali týdny předem, plemenice intenzivně připravovali, učili (se) je vodit, stříhali, umývali a připravovali si choreografii na vybranou hudbu. Po náročných a pečlivých přípravách přišel den D, kdy mohli ukázat, jak dokáží zvíře zvládnout a porozumět si s ním.  Dne skotu se dohromady účastnilo šest týmů středních škol z České republiky: Domácí VOŠ a SŠ veterinární, zemědělská a zdravotní Třebíč, dále Soukromá střední škola zemědělská, s. r. o. Pozďatín, Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun, SZŠ a SOU chladicí a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí, Česká zemědělská akademie v Humpolci a konečně Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělsko-technická Bystřice nad Pernštejnem.

Do role rozhodčích pozval hlavní strůjce celého projektu sympatizanty a propagátory chovu kombinovaného plemene z různých koutů Evropy. Soudcovská komise tedy pracovala ve složení: Martino Ermacora, Itálie; Franz Gstöttinger, Rakousko; Vlado Varchola, Slovensko; Stef Beunk, Nizozemsko; Thomas Pfaller, Německo.

V předvadišti studenti chodili s výstavními kolekcemi krav českého strakatého skotu ze šlechtitelských chovů po otcích Rocky, Rickon, Shelby, Ramon, Magnum, Lanslide, Orwel a Pokrok.

Žáci škol měli jakýmkoli stylem co nejlépe předvést kolekci krav po býcích a reprezentovat svou školu. V jejich hlavách se zrodily choreografie, které jsme dosud na přehlídkách skotu neviděli. Odborná porota byla místy trochu rozpačitá, protože měla posuzovat nikoli zvířata, ale výkony žáků při předvádění.  Ale členové se dobře bavili a známkovali a komentovali ve všech jazycích, jak uměli. Ve finále se shodli na pořadí vítězů.   

Oceněné týmy a zvířata

Odborná porota svým bodováním rozdělila stupně vítězů mezi týmy:  

  1. Střední zemědělská škola a Střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí
  2. Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun,
  3. Soukromá střední škola zemědělská, s. r. o. Pozďatín.

Putovní pohár pro nejlepší tým si tedy poprvé odvezli žáci do Kostelce nad Orlicí, kteří se již těší na příští rok, kdy budou svůj triumf obhajovat.  O titul nejlepší tým měla možnost hlasovat také veřejnost – přízeň si získali žáci ze Střední školy zemědělské a veterinární v Lanškrouně.

Titul Nejlepší stračena 2022 obdržela od odborné poroty kráva na první laktaci po otci Rickon z DVP družstva Pyšel. Vicestračenou odpoledne byla zvolena kráva na druhé laktaci ze ZOD Čáslavice. Divácké hlasování mělo jiný názor než porota – titul od veřejnosti získala prvotelka po otci Lanslide ze Zemědělského družstva Kožichovice, které sídlí nedaleko Třebíče.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down