25.06.2012 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Derby: Kadyny, nečekaný král

Hřebec Kadany ze stáje Monte Negro vyhrál naprosto nečekaně 92. České derby Rádia Impuls. Na chuchelské dráze si poradil zcela jistě s 15 soupeři, přestože mu předstartovní kurz (200 : 1) předpovídal výsledek bez šance na jakýkoliv úspěch. Všechno ale skončilo zcela jinak.

Hnědák vedený žokejem Jiřím Chaloupkou nikam nespěchal a v polovině dostihu cválal na úplně posledním místě. Jeho jízda cílovou rovinou ovšem byla smrtící.
Kadyny minul celé pole v absolutní pohodě a po 2400 metrech měl v cíli luxusní náskok dvou a čtvrt délky (téměř sedmi metrů) před druhým Move Your Vision (26 : 10).
Třetí skončil My Afantou (360 : 10), tedy ještě větší outsider než vítěz.

Kůň za čtyři milióny
Kadyny má za jménem domicil GB (Velká Británie) podle země, kde se 23. února 2009 narodil.
Jeho otcem je americký Zamindar a matkou britská Hoh My Darling, po Dansili (GB). Chovatelem koně je ovšem italská Societa Agricola GEM s. r. l.
Kadyny zahájil svou kariéru jako dvouletý ve Francii a kromě dvou prvních míst zabodoval v chovatelsky ceněné Prix des Chenes na pařížské dráze Longchamps.
Podnikatel Jiří Posád z Valašského Meziříčí koupil pozdějšího vítěze Českého derby loni na podzimní aukci (Deauville, Francie) za 160 000 eur, tedy čtyři milióny korun.
Podle oficiální statistiky Jockey Clubu startoval Kadyny v této sezóně zatím 4 x a vydělal dosud 1 038 220 Kč, včetně milionové dotace z derby.

Holčák a Chaloupka
Trenérem nového šampióna tříletého ročníku je František Holčák z Velkých Karlovic. Kadyny se stal již jeho šestým koněm, který mu vyhrál dostih „o modrou stuhu“ – před ním to byli Barbakan (1992), Glowing (1996), Ray of Light (1999), Tribal Instinct (2001) a Age of Jape (2009).
Holčák se tak dostal na úroveň svých kolegů z nedávné minulosti: Jaroslav Mašek a František Vítek mají na kontě rovněž šest triumfů z domácího derby.
Žokej Jiří Chaloupka na rozdíl od Holčáka triumfoval v Českém derby poprvé.
Rozšířil tím ale skvělou bilanci rodiny, ze které pochází – jeho otec Jiří totiž vyhrál Velkou pardubickou a slavnější strýc Václav tentýž dostih dirigoval z prvního místa dokonce čtyřikrát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down