06.10.2002 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Devět okovaných šampiónů roku 2002

Celostátní přehlídky tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen se loni konaly společně s finále skokového a drezurního Kritéria mladých koní (KMK) v Pardubicích. Díky projektu KONĚ dostali odborníci i laici možnost sledovat na jednom místě a ve stejný čas osm vrcholných chovatelských záležitostí roku 2001. Vysněný šampionát šampionátů se bohužel nedožil ani druhých narozenin.

Návrat do starých vyježděných (ale nikoliv ideálních) kolejí znamenal konec přehledné prezentace českého chovu koní na domácí scéně. Kdo tedy chtěl letos vidět všechny nové šampióny, musel cestovat z Mariánských Lázní přes Písek až do Lysé nad Labem. Přehled o celkové úrovni u nás chovaných a testovaných koních proto získalo možná několik expertů, ale kromě nich už nikdo další.

Farida, Azíra, Kama
a ještě jedna Farida
Šampiónkou plemene český teplokrevník se stala 8. září v Písku tmavá hnědka 1/ 900 Farida. Potomek hřebce 2516 Lopez (po Lombard) a klisny Vidina, jejímž otcem je anglický plnokrevník 2441 Visconsin, pochází z chovu firmy Ramiro Žabovřesky z Benešova u Prahy. Majitelem Faridy je Ing. Tomáš Beneš z Opřetic
Mezi tříletými klisnami českomoravského belgického koně zvítězila 20. září v Lysé nad Labem ryzka 55/ 979 Azíra z chovu akciové společnosti Agro Vnorovy. Tomuto chovateli také patří. Otcem Azíry je plemeník 2715 Azur (po 2396 Abagír), matkou 55/ 585 Arka (po 2319 Negron).
Za nejlepší reprezentantku norika určila komise v Lysé vranku 13/ 589 Kama chovatele Pavla Pejchy ze Zahrádky u Kaplice, v majetku Josefa Žďárského z Benešova u Prahy. Klisna má původ 656 Schram (po 1548 Schirm Vulkan XV) – 269 Řeka (po Nero Diamant II).
Šampiónka plemene slezský norik je již tradičně produktem i majetkem Vítkovské zemědělské společnosti. Jmenuje se 69/ 483 Farida a jejího otce 2415 Hugo (po 2296 Hubír – 13) dostatečně proslavila skvělá Rebeka, hvězda soutěží v těžkém tahu. Matkou ryzky Faridy (korunované rovněž v Lysé) je SM 3557 Sága, dcera hřebce 2395 Maltum Vulkan.

Licori, Acros
a MGT Hilton
Písek zažil ve dnech 7. a 8. září finále skokového KMK. V konkurenci čtyřletých hřebců a klisen si vedl nejlépe holštýnský hnědák Licori, startující za stáj Bost Equistro. Hřebec ze spojení Libertino (po Landgraf I) – Ordela (po Cor de la Bryere) se narodil u Ernsta Karla v Německu a patří Bohumilu Starnovskému z Prahy. V jeho sedle byl Petr Doležal.
Králem pětiletých skokanů je letos český teplokrevník, ryzák MGT Hilton z chovu i stáje MGT Ostrava. Kůň Zdeňka Poláška z Ostravy-Výškovic má v rodokmenu na místě otce plemeníka 440 Ascot (po Alme Z), matka SM 2640 Hilma patří k potomkům 2176 Quoniam II – 104. Partnerem hřebce MGT Hilton byl Tomáš Bajnar.
Mezi šestiletými exceloval hnědák Acros, zastupující holštýnskou plemennou knihu a barvy JS Mariánské Lázně. Odchovance Alberta Ties Harma ze SRN vlastní Ing. Václav Nágr z Mariánských Lázní a jezdil ho Ondřej Nágr. Vítězná kombinace v původu koně tentokrát zní: 5062 Acord II (po 5059 Ahorn Z) – Fatima VI (po Landgraf I).

Samanta 6
a Tereza 3

Drezurní finále KMK zažily ve dnech 30. srpna až 1. září Mariánské Lázně. Ve společnosti pětiletých byla nejlepší Samanta 6, tmavá hnědka plemene český teplokrevník. Klisna s původem Sion (po Sultan) – Tin Rocca (po Tin Rocco) byla odchována Vladimírem Hájkem v Kocourově a ten je rovněž jejím majitelem. Samantu 6 vedla v soutěži Hana Pelikánová pro Sportovní stáj Hájek Kocourov.
Šampiónkou šestiletých se stala plavka Tereza 3, zapsaná v plemenné knize českého teplokrevníka. Dcera slavného hřebce 525 Taarlo Kubišta (po Taarlo) a klisny Taseka (po Tasek) se narodila ve Šlechtitelském chovu koní Měník Josefa Kubišty. Majitelkou Terezy 3 je Zuzana Carvová z Mratína. V sedle čtyřnohé vítězky úřadoval Radek Carva pro stáj JK Hlinovská Praha.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down