23.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diagnostika onemocnění dýchacích cest telat pomocí ultrazvuku

Na Veterinární fakultě Univerzity ve Wisconsinu s úspěchem diagnostikují respirační onemocnění u telat pomocí běžného ultrazvukového přístroje pro zjišťování březosti.

Onemocnění dýchacích cest mléčných telat je časté onemocnění, kterému musí chovatelé čelit. Pro úspěšnou léčbu je velmi důležitá včasná diagnóza. Stejně důležité je zjištění příčin zpomalení růstu některých zvířat. Při nákupu telat je velmi užitečné mít objektivní informaci o jejich zdravotním stavu. Již mnoho let provádíme kontrolu zdravotního stavu telat pomocí ultrazvuku. Není třeba kupovat nové zařízení, stačí stávající přístroj na zjišťování březosti. Vyšetření je velice rychlé a snadné.  Po zaběhnutí trvá jedno vyšetření okolo třiceti sekund.

Letní měsíce sebou přinášejí tepelný stres a  horší ventilaci telecích bud. Riziko onemocnění pneumonií se zvyšuje a zde je užitečné mít včas informaci o raném vývoji onemocnění. Pneumonii u mladých telat způsobují převážně bakterie, méně často viry. Někdy může dojít k vdechnutí nápoje do dýchacích cest, to může být způsobeno zvětšenou dírou v dudlíku, nebo  příliš vysoko zavěšené krmítko na nápoj.  Již řadu let v této souvislosti kontrolujeme  telata pomocí ultrazvuku. Veterinář nebo jiný pracovník, který používá ultrazvuk na diagnostiku březosti jej může snadno použít rovněž k této diagnostice.

Široké možnosti využití

Telata vyhazují příznaky počátku onemocnění nepravidelně, nebo vůbec. To pak vede ke zpožděné reakci chovatele při jejich léčbě s neblahými následky. Výhoda použití ultrazvuku je v diagnóze počátku onemocnění, ale i subklinické pneumonie, která nemá žádné příznaky. Při subklinickém průběhu choroby nejsou patrné žádné příznaky, tele pouze pomaleji roste.

Ultrazvuk je také možné použít k objektivnímu vyhodnocení po změně podmínek odchovu – jako je například zavedení větrání. Zde je možné věrohodně doložit přínos takové změny.

Jiný užitečný postup je pravidelný monitoring telat.  Podle naší evidence trpí  25 % telat ustájených v interiéru do odstavu subklinickou pneumonií.  V chovech s nedostatečnou péčí a evidencí může být výskyt onemocnění až 65%.

Další  možnost využití. Léčená telata  s rozsáhlým onemocněním (nekróza abscesy) mohou být monitorovaná v úspěšnosti léčby. Stejně tak lze kontrolovat již vyléčené kusy, nebo jedince s vleklým vývojem nemoci  bez zjevných příznaků. Takto se mohou kontrolovat i nově přízená telata přicházející do chovu.

L. Ollivett, Veterinární fakulta univerzity ve Wisconsinu, uvedeno v časopise Hoards Dairyman V/2016.

překlad

Ing. Pavel Šajdler

Více NCH 9/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down