17.07.2013 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskuse nad balíčkem - bezpečnější potraviny za jakou cenu?

Evropská komise navrhla propracovanější pravidla pro bezpečnější potraviny. Balíček, jehož cílem je zmodernizovat, zjednodušit a posílit zemědělsko-potravinářský řetězec v Evropě je na světě. Ale navržené změny mají hned několik problematických oblastí.

Balíček opatření podle Komise poskytuje modernizovaný a zjednodušený přístup k ochraně zdraví, který je více založený na posuzování rizika. Poskytuje také účinnější nástroje pro provádění kontrol. Má snížit množství předpisů týkajících se potravinového řetězce ze 70 na pět, měl by omezit administrativní formality.
Jenže změny v nařízení č. 882/2004 o úředních kontrolách potravin a krmiv má kromě jiného nařídit kontrolovaným subjektům, aby si hradily úřední kontroly prováděné dozorovými orgány z vlastních zdrojů.
Sporné je např. to, že mikropodniky budou od těchto poplatků osvobozeny, když právě u nich je podle odpůrců návrhu vyšší míra rizika.

Diskuse na toto téma se konala 24. června, když tento balíček přijel do ČR obhajovat náměstek generální ředitelky DG SANCO Ladislav Miko. Zástupci dotčených subjektů potravinového řetězce měli řadu námitek. K dohodě nedošlo, naopak ze strany Evropské komise šlo spíše o monolog. Viz video z tohoto workshopu.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down