29.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divoká prasata, africký mor prasat a škody na polích

V následujících příspěvcích se nebudeme zabývat ani výnosy kukuřice ani jejími výživovými hodnotami či způsoby jejího skladování. Přesto články velmi úzce souvisí s problematikou rostlinné i živočišné výroby. Zaměřili jsme se na africký mor prasat (AMP) a s tím spojený výskyt divokých prasat na polích.

Se zhoršující se situací v okolních evropských státech ohledně šíření viru AMP jsme nabyli dojmu, že je třeba stále na jeho nebezpečí upozorňovat, a to především zemědělskou odbornou veřejnost, které se tento problém bezprostředně týká.

S divokými prasaty se na svých pozemcích patrně setkal téměř každý zemědělec. Zjištění, že zrovna v mém porostu se pohybují tito vetřelci, není příjemné. Vždy z jejich návštěvy plyne větší či menší škoda. A od loňského roku se navíc i u nás bohužel potýkáme s výskytem AMP, který byl potvrzen právě v populaci divokých prasat. O AMP toho bylo napsáno dost. Shrňme si proto pouze základní fakta. AMP je vysoce nakažlivé virové onemocnění, na které není žádná vakcína, a je bohužel téměř na 100 % pro prase smrtelné. Virus se šíří přímým kontaktem s infikovanými zvířaty, prostřednictvím klíšťat nebo nepřímo všemi nosiči schopnými přenést virus (volně žijící živočichové, hmyz, kontaminované předměty, krmivem, dopravními prostředky). Virus se rovněž přenáší prostřednictvím zkrmování zbytků jídel obsahujících vepřové maso nebo produkty, jež byly kontaminovány virem AMP, prasatům. Naštěstí u nás funguje propracovaný systém státního veterinárního dozoru. Ale vzhledem k tomu, že v rámci Evropy jsou stále hlášeny nové výskyty ohnisek s infikovanými nálezy, je třeba se stále mít na pozoru před tímto nebezpečným onemocněním.*

 

Více si přečtete ve Speciálu Farmáře 11/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down