Ani ekonomická krize na trhu s mlékem neodradila chovatele akciové společnosti Žilovská zemědělská od investování do základního odvětví živočišné prvovýroby. Rekonstrukce odchovny pro 140 jalovic, kterou ve spolupráci s firmou BD Tech zrealizovala v loňském roce, byla dalším dílčím krokem k plánovanému navyšování stavů dojeného skotu. V republice dosud ojedinělá technologie automatického krmení Free Stall Feeder M 2000, instalovaná v zrekonstruované odchovně, je řešením pro vícenásobné bezobslužné zakládání krmiva, jehož předností je časová úspora.
Akciová společnost Žilovská zemědělská, která po transformaci ZD Žilov obhospodařuje bezmála 1800 ha zemědělské půdy, z níž je 300 ha v kategorii trvalých travních porostů, se v živočišné výrobě zaměřuje na chov skotu za účelem produkce mléka a hovězího masa v biokvalitě. Ve stavech eviduje bezmála 540 kusů skotu, z nichž je 243 krav holštýnského plemene. Pokud jde o dosahovanou užitkovost, tak od dvou set dojnic v kontrole užitkovosti je na úrovni 26,5 l mléka za den se složkami 3,9 % tuku a 3,29 % bílkovin. Konečně roční dodávka mléka v kvalitě I.A. představuje dva miliony sto devatenáct tisíc litrů. Ve zbývajícím počtu evidovaného skotu je asi sto zvířat zahrnuto do kategorie masného plemene charolais, které se chová v souladu s pravidly ekologické produkce.
Rostlinnou výrobu podniku tvoří obilniny – pšenice (i v potravinářské kvalitě), oves, ozimý ječmen (i sladovnický), tritikale a kukuřice (na siláž i na zrno). Dalšími pěstovanými plodinami jsou řepka, hrách a horčice. Biomasu trvalých travních porostů chovatelé ze severoplzeňského okresu využívají k výrobě siláže a senáže.
Klíčové řešení
„V živočišné výrobě plánujeme rozšíření chovu mléčného skotu. Zatím posledním krokem k efektivní produkci je rekonstrukce bývalého kravína na moderní odchovnu mladého dobytka s ustájovací kapacitu pro 140 jalovic ve věku od sedmi do čtrnácti měsíců. Představovali jsme si průjezdnou stáj se zakládáním krmiva krmným vozem. Kvůli statice stáje jsme však nemohli odstranit nosné sloupy ocelové konstrukce, a tak musela přijít na řadu jiná varianta. S nejvhodnější nabídkou nás oslovila firma BD Tech. Klíčové řešení spočívalo v dodávce a montáži technologie automatického krmného vozíku Free Stall Feeder M 2000. Pro tento krmný vozík byla šířka mezi nosnými sloupy dostačující a pro ustájení zvířat tak zůstalo více prostoru. Kromě toho generální dodavatel zajišťoval i kompletní stavební rekonstrukci, která zahrnovala celkovou výměnu střechy s větrací štěrbinou, profilaci podlah, úpravu oken a dále montáž protiprůvanových sítí a bočních plachet, mechanických rolovacích vrat, technologie hrazení a napájení a konečně úpravu hnojiště a jímky. Provoz nové stáje v obci Tatiná, která byla rekonstruovaná za čtyři miliony korun, z nichž jsme 950 tisíc získali od Státního zemědělského intervenčního fondu, byl slavnostně zahájen 27. listopadu loňského roku,“ prozradil u příležitosti Dne otevřených dveří ředitel podniku Miroslav Pokorný.
Časová úspora i welfare
Technologie automatického krmení – Free Stall Feeder M 2000, instalovaná v zrekonstruované odchovně, je řešením pro vícenásobné bezobslužné zakládání krmiva s různým hmotnostním dávkováním. Ve spojení se zásobníky lze současně měnit i druhovou skladbu krmných směsí míchaných podle nastaveného harmonogramu.
V propozicích dodavatelské firmy se uvádí, že krmný vozík má programovací jednotku (PDA) s dosahem deset metrů a s její pomocí může ovládat až devět různých zařízení. Zásobník vozíku je z nerezové oceli a vyrábí se ve třech velikostech, a to s objemem zásobníku 1,6, dále 2 nebo 3 m3 . Jsou na bateriový pohon (v pohotovostním režimu 60 hodin, v pracovním osm hodin). Automatický krmný vozík může dávkovat krmivo na obě strany krmného stolu, který musí být minimálně 1,8 m široký. Zvládá i přihrnování krmiva a čištění krmného stolu.
„Podle požadavků investora jsme na farmu Tatiná dodali krmný vozík s automatizovaným zakládáním krmiva v základní verzi. Free Stall Feeder M 2000 umí naplnit zásobník namíchanou krmnou směsí z násypky zásobníku, dále rozvézt a založit krmnou dávku podle v PDA nastaveného množství. Jeho nadstavbová modifikace pak dovede směs i namíchat až z devíti komponent. Je třeba dodat, že součástí dodaného systému automatického krmení je i zásobník na sedm kubíků mixu, respektive TMR. Inspirovali jsme se v několika farmách v Německu, kde si chovatelé pochvalují zejména časovou úsporu. Jeho další výhodou je možnost dávkování menšího množství krmiva několikrát za den. Díky minimálnímu požadavku na šířku krmného stolu je systém automatického krmení vhodný i pro rekonstrukce starších stájí, ve kterých je zpravidla celkový nedostatek místa“ doplnil v závěru chovatelského setkání obchodní zástupce firmy Jiří Perner.
Den otevřených dveří na farmě Tatiná asi padesátce přítomných ukázal, jakým směrem se rekonstrukce starších ustájovacích kapacit pro skot všech kategorií mohou ubírat. Vhodně zvolená technologie krmných vozíků ušetří chovatelům nejen čas strávený zakládáním krmiva, ale také ustájovací plochu, což významně přispívá k welfare zvířat.
Klíčové informace:
– Živočišná výroba podniku Žilovská zemědělská, a. s., je postavena na chovu skotu za účelem produkce mléka a hovězího masa v biokvalitě.
– Ve stavech chovatelů ze severoplzeňského okresu je bezmála 540 kusů skotu, z toho produkční stádo reprezentuje 243 holštýnských dojnic.
– Krmný vozík Free Stall Feeder M 2000, instalovaný v odchovně jalovic na farmě Tatiná, je první svého druhu v republice.