21.03.2001 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobytkářům by svědčila větší organizace

Chovatelé, kteří se rozhodli přijet do Českých Libchav na setkání, které uspořádalo Odbytové dobytkářské družstvo Severovýchod, měli možnost diskutovat na téma chovu masných plemen skotu s Ing. Josefem Dufkou. Kromě praktických problémů v systémech chovu je především sužuje nezájem o odbyt hovězího. Podle Dufky je „hrubá chyba, že neučíme naše konzumenty na kvalitní hovězí“, a „nenabídli jsme našim konzumentům dobré maso, všechno jsme vyvezli.“ O zástavový skot masných plemen byl velký zájem a v loňském roce za výhodné ceny pohybující se kolem 60 Kč za kg živé hmotnosti bylo vyvezeno, především do Itálie, několik desítek tisíc kusů. Takto výhodné obchody se však už nemusí uskutečnit a je třeba uvažovat o uplatnění kvalitního masa na tuzemském trhu.

Ing. Karel Uttendorfský z Masokombinátu Polička v příspěvku na téma aparativní klasifikace skotu se rovněž nevyhnul aktuálním problémům a hodnotil situaci v České republice na trhu s hovězím. Polička je největším zpracovatelem hovězího masa v České republice a v loňském roce zde stoupl počet porážek hovězího o 10 %. Tuto pozici si společnost udržela také v letošním lednu, „pokles odbytu nebyl tak masivní,“ vyjádřil se Uttendorfský. Podle údajů o počtu porážek, které uvedl, se na dalších místech za Poličkou nacházejí zpracovatelé z Písku, Masna Studená a masokombinát v Krásnu. Kostelecké uzeniny s porážkou kolem 60 kusů týdně zaujímají až 15. pozici. V rozhovoru pro týdeník Zemědělec, kdy jsme se ptali na situaci s odbytem hovězího, Ing. Uttendorfský sdělil: „Zájem o hovězí skutečně poklesl a je to otázka toho, jak velký podíl který producent výsekového hovězího masa měl. U nás pokles nebyl tak velký, protože vyrábíme hlavně jiné produkty, než výsekové maso. Věříme, že pokles se zastaví a že ho z části na tuzemském trhu vyrovná export zvířat, o který se snažíme v maximální možné míře. Už jsme vyvezli v předchozích dvou až třech týdnech více než 200 kusů jatečných zvířat v mase a asi 80 kusů v živém do Dánska. Další obchody jsou rozjednány.“
U tématu odbytu jsme zůstali i v rozhovoru s předsedou družstva Severovýchod ing. Josefem Papáčkem.
Jak velká je členská základna družstva a které chovatele sdružujete?
Máme 17 členů z okresu Ústí n. Orlicí, pět z okresu Rychnov n. Kněžnou a několik z dalších okresů. Jde o chovatele masného skotu různých plemen. Družstvo bylo založeno v červenci 1999 a vedla nás k tomu snaha udržet cenu zástavu, chtěli jsme sdružovat nakládku, což má velký význam pro malé chovatele. Dále jsme chtěli pořádat odborné semináře, poskytovat informační servis. Například jsme měli chovatele, který si pořídil býka plemene galloway, a kříženci s tímto plemen nebyli prodejní. Těmto lidem je třeba dát možnost konzultovat třeba i plemenářská rozhodnutí.
Kolik zvířat jste přes družstvo prodali?
Vloni to bylo 598 kusů, od počátku roku 2001 jich máme prodáno 40, protože se zabýváme především prodejem zástavu tak rozhodnou až měsíce srpen a září. V loňském roce prodej zablokoval dotační titul, kdy chovatelé museli čekat na konec pastevního období do 7. listopadu, aby splnili podmínku pro vyplacení dotace a to už bylo pozdě na prodej. Vyváželi jsme nejvíce přes společnost Animalco, za družstvo jsme vyjednávali cenu, soustředili zvířata a vyřizovali veterinární potvrzení. Zaručovali jsme také platby tím, že jsme tlačili na odběratele a ti nám ani v jediném případě nezůstali dlužni.
Během roku prodáváme také chovná a jatečná zvířata. Podařil se nám vývoz 22 plemenných jalovic na Slovensko, další obchod se ale už neuskutečnil, údajně z důvodů nebezpečí onemocnění BSE. Na provoz družstva strháváme 100 Kč za prodaný kus.
Jak se domníváte, že bude fungovat družstvo v budoucnosti?
Očekávali jsme, že dojde k většímu nárůstu členské základny a družstvo bude zahrnovat alespoň tři okresy. Organizace je pro chovatele masného skotu velice potřebná. Domnívám se, že by však mohla fungovat při svazu. Jde o malou komoditu a svaz má k dispozici kompletní databázi všech zvířat v kontrole užitkovosti. Vlastní tak potřebné informace o počtech a hmotnostech zástavu a to je výborná pozice pro dojednávání množství. Pokud by byla organizace dostatečně velká bylo by v jejích silách zaplatit zástupce, který bude jednat i v zahraničí s odběrateli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down