02.10.2003 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojicí robot v praxi

Na jubilejním třicátém agrosalonu v Českých Budějovicích se představil i dojicí robot vyvinutý společností Lely industries, který u nás zastupuje firma AGRO-partner, s. r. o., ze Soběslavi. Lely Astronaut E (evolution) je nejnovější typová řada dojicího robota, který bude dodáván od října 2003. Návštěvníci výstavy jej mohli vidět v činnosti za použití umělého vemene.

Robot nejprve identifikuje dojnici a vyhodnotí, jestli splňuje chovatelem individuálně stanovený parametr mezi dvěma dojeními. Pokud ano, přidělí poměrnou dávku koncentrovaného krmiva. Systém sleduje počet návštěv a provádí propočet přidělené dávky na jednu návštěvu. Je možno dávkovat až čtyři druhy koncentrovaného krmiva. Současně systém zahajuje dojení. Nejprve proběhne čištění struků a jejich stimulace před dojením. Dojicí aparatura postupně nasazuje strukové násadce v pořadí určeném dle získaného množství mléka z jednotlivých čtvrtí v předchozím dojení. První se nasazuje nejproduktivnější čtvrť. Oddojení prvních střiků je odděleno od mléčného potrubí. Systém MQC (Milk Quality Control) na základě barevné analýzy mléka detekuje jakékoli abnormality. Dokáže automaticky rozpoznat zánět vemene i kolostrum a oddělit nádoj do zvláštních nádob. Systém dále měří průtok mléka v jednotlivých čtvrtích a zajistí optimální sejmutí každého strukového násadce tak, aby jednotlivá čtvrť byla dobře vydojena, ale ne předojena. Nakonec je provedena desinfekce struků a otevírají se výstupní dvířka. Systém zároveň vyhodnocuje pohybovou aktivitu zvířat, tělesnou teplotu a hmotnost dojnic. Při odchylkách od normálu počítač upozorňuje chovatele. Robota je možné propojit i s pevnou nebo mobilní telefonní linkou.
Astronaut se na výstavě setkal s velkým zájmem veřejnosti a obdržel také ocenění Zlatý klas. Ve světě je v provozu zatím asi 2000 kusů těchto robotů. V měsíci říjnu robota Astronaut E s kompletním vybavením uvede do provozu akciová společnost Selekta se sídlem v Pacově u Pelhřimova. Slavnostního předání se zúčastní zástupci firmy Lely industries z Nizozemska a media. Náš týdeník určitě nebude chybět.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down